Avrupa’dan bu yaz kara yoluyla gelenler 3 kat arttı

Geçen yıl 1 Haziran-1 Eylül döneminde Avrupa’ya açılan sınır kapılarından Türkiye’ye 667 bin, bu sene ise 1 milyon 815 bin Türkiyeli giriş yaptı

AA (Edirne)

Geçen yıl yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle Avrupa ülkelerinden memleketlerine gelemeyen Türkiyeliler, bu sene Türkiye’ye adeta akın etti. Avrupa’dan geçen yıl 1 Haziran-1 Eylül döneminde kara yoluyla Türkiye’ye 667 bin, bu sene ise 1 milyon 815 bin Türkiyeli geldi.

Yıllık izinlerini Türkiye’de geçirmek isteyen Türkiyelilerin sınır kapılarından haziranda başlayan gelişlerinin yerini dönüşler aldı. Bir anlamda eylül itibarıyla “Türkiye vatandaşları sezonu” tamamlanmaya başladı.

Geçen yıl salgının boyutu pek çok seyahati ertelemişti. Bu ertelemelerden Avrupa’da yaşayan Türkiye vatandaşları da etkilendi.

Her yıl ortalama 2 milyon Türkiyelinin geldiği Türkiye’ye geçen sene 1 Haziran-1 Eylül döneminde, Avrupa’ya açılan sınır kapılarından 667 bin Türkiyeli giriş yapmıştı.

Bu yıl ise aynı dönemde yurda giriş yapan Türkiyelilerin sayısı geçen seneye oranla yaklaşık 3 kat arttı. Kapıkule, Hamzabeyli, İpsala, Dereköy ve Pazarkule sınır kapılarını kullanarak bu yıl 1 milyon 815 bin Türkiyeli ülkeye geldi.

Yurtdaşların ilk tercihi Kapıkule

Türkiye’ye Yunanistan üzerinden gelenler İpsala, Pazarkule, Bulgaristan rotasından gelenler ise Kapıkule, Hamzabeyli ve Dereköy sınır kapılarından giriş yapıyor. Ancak Avrupa’da yaşayan Türkler baba ocağına geliş yolunda en çok Kapıkule’yi tercih ediyor.

Türkiyeliler bu yıl da en çok Kapıkule Sınır Kapısı’nı kullandı. Yolculardan 1 milyon 345 bini Kapıkule’yi kullanarak Türkiye’ye ulaştı.

Yurttan çıkışta da yine en çok Kapıkule Sınır Kapısı kullanıldı.