Ayrımcılığın da yer aldığı referanduma izin verildi

Referandumda, halka “AB’nin göç yasası, emeklilik yaşı, Belarus sınırındaki bariyer ve devlet işletmelerinin özelleştirilmesine” ilişkin 4 sorunun sorulması planlanıyor

Merhaba Haber Merkezi

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, 15 Ekim’de yapılacak parlamento seçimlerinin yanı sıra 4 önemli konuda ülke çapında halk oylaması yapılmasına olanak tanıyan referandum yasası değişikliğini imzaladı.

Polonya Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya ve haber ajansı PAP’a göre, söz konusu değişiklik, referandumun cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleriyle aynı gün yapılabilmesini sağlayacak.

Polonya parlamentosunun alt kanadı Sejm’de bugün yapılan oylamada da değişiklik 209’a karşı 234 oyla onaylandı.

Yaklaşan genel seçimlerle ülke çapında bir referandum yapılmasına ilişkin önerge, 14 Ağustos’ta hükümet tarafından Sejm’e sunulmuştu. Bundan sonraki aşamada referandum sorularının Sejm tarafından resmen onaylanması gerekiyor ve bu oylama, 17 Ağustos’ta yapıldı.

Referandumda, halka Avrupa Birliği’nin (AB) göç yasası, emeklilik yaşı, Belarus sınırındaki bariyer ve devlet işletmelerinin özelleştirilmesine ilişkin 4 sorunun sorulması planlanıyor.