Baden-Württemberg’de oy kullanma yaşı 16’ya düşürüldü

Dört federal eyalette, gençler eyalet parlamentosu üyelerini 16 yaşında seçebiliyorlar. Baden-Württemberg eyaleti de bu hakkı kabul ederek, oy kullanma yaşını 18’den 16’ya düşürdü.

Merhaba Haber Merkezi

Artık gelecekte, Baden-Württemberg eyalet parlamentosu 16 yaşından itibaren seçilebilir. Yıllarca süren çekişmelerin ardından Meclis, gerekli üçte iki çoğunlukla geçtiğimiz çarşamba günü (6 Nisan) seçim yasasında ilgili reformu onayladı.

Federal düzeyde de tartışma konusu olan seçmen yaşının 2 yıl erkene alınması, eyalet meclisinde yapılan uzun tartışmalar sonucu 106 ‘evet’ oyuyla kabul edildi. Koalisyon ortakları Yeşiller ile CDU’nun yanı sıra SPD ve FDP’nin de desteklediği reforma ırkçı AfD karşı çıktı. Alınan kararla 2026 seçimlerinden itibaren eyalet meclisinin yanı sıra halk oylamalarında da 16 yaş geçerli olacak. Diğer yandan aynı reformla parlamento seçimlerinde iki oy kuralı getirildi. İlk oy doğrudan bölge adaylarına verilirken, ikinci oy parti listesine verilecek.

Almanya genelinde 18 olan oy verme yaşı, daha önce yapılan reformlarla Bremen, Brandenburg ve Schleswig-Holstein eyaletlerindeki meclis seçimlerinde 16 olarak belirlenmişti. Şimdi bu eyaletlere Baden-Württemberg de eklenmiş oldu. Aktif seçim hakkının da 16 yaşa düşürülmesi diğer eyaletlerde de tartışılıyor.

Oy kullanma yaşının düşürülmesi Federal Hükümette de tartışılırken, “trafik lambası” ortakları koalisyon anlaşmasında lehte açıklamalarda bulunmuştu. Seçim yasası reformu için bir Federal Meclis komisyonu bu ve diğer konular üzerinde çalışacak.