Baerbock, NSU Kurbanları Anıtı’nı ziyaret etti

Alman Dışişleri Bakanı Baerbock: NSU terör örgütüne karşı birlik, beraberlik içerisinde hareket etmeliyiz.

İlhan BABA (Nürnberg)

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock biri dizi temaslarda bulunmak için Nürnberg ve Münih’e geldi. Nürnberg’deki programı çerçevesinde Kartäusertor’daki NSU terör örgütü tarafından katledilen Türkiyelerin de isimlerinin yer aldığı NSU Kurbanları için düzenlenen anma törenine katıldı ve anıta çiçek koydu. Nürnberg Başkonsolosu Serdar Deniz ve Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König’in hazır bulunduğu anma töreninde kısa bir açıklama yapan Bakan Baerbock şunları söyledi: NSU terörü örgütü özellikle yabancı kökenli insanlarımızı seçerek senelerce katliamlar yaptı. İnsan Hakları anıtının da yer aldığı Nürnberg’de 3 Türk’ü katletti. Biz terör örgütünü dışarda ararken, teröristlerin içimizde olduğunu gecikmelide olsa öğrendik. NSU terör örgütü anıtının önünden geçen öğrenciler dahil tüm insanlar bu anıtı gördüğünde NSU terör örgütünün yaptıklarını unutmayacaktır. Bizler NSU terör örgütüne karşı birlik, beraberlik içerisinde hareket etmemiz gerekir. Terör nerden gelirse gelsin gereken teröriste gereken ceza verilmelidir. Bakan program sonrası Münih’teki Yahudi cemaatiyle görüşmelere yapmak üzere ayrıldı.

Başkonsolos Serdar Deniz’de şunları söyledi: Sayın Bakanın Nürnberg programı kapsamında ‘’NSU Kurbanları Anıtı’nı ziyaret etmesi ve şahsım ve Belediye Başkanı sayın König’le beraber kurbanların anısına saygı duruşunda bulunmasının, aşırı sağcı ırkçı ve yabancı düşmanı çevrelere karşı güçlü bir mesaj teşkil ettiğini düşünüyorum. Bakana duyarlılığından dolyı teşekkür ediyorum dedi.

Deniz, bilindiği gibi NSU’nın 2000-2007 arasında işlediği seri cinayetlerin üçü Nürnberg’de olmuştur. ‘1960 yılların başından itibaren Almanya hükümetinin daveti üzerine gelen Alman hükümetine ve ekonomisine katkı sunan vatandaşlarımız 1980’li yılların ortalarından başlayarak ırkçı ve faşist saldırıların hedefi haline gelen vatandaşlarımızın çektiği acılar 200’li yıllarda da maalesef devam etmiştir. Avrupa’nın refah düzeyi en yüksek medeni ülkeler arasında gösterilen insan hakları savunucu ülkesi olarak bilinen Almanya’da vatandaşlarımıza yönelik nefret dalgasının son örneği teşkil etmiştir.  Her zaman söylediğimiz gibi yabancı düşmanlığı aşırı sağcı ve şiddet yanlısı örgütle, sadece polisiye önlemlerle mücadele etmek bataklığı kurutmaksızın sinekleri ortadan kaldırmak gibidir dedi.