Barışın Sesi

Yaşar TAN (Ulm)

Barışın sesi nasıl? Bu soruya “10. Ulmer Friedenskonzert” 11 Eylül 2022 de Güney Almanya Ulm Şehrinde, Tuna nehri kıyısında verildi. Uçan gitarist diye tanınan Ayhan Coşkun bu organizasyon dizisinde uçan güvercin gibi kanatlarını barışa açmış ve 5 kıtadan kültür ve müzik farklılıklarını bir araya getirdi. Barış Experience Band “Dönence, Dağlar Dağlar, Gülpembe, Kara Sevda gibi klasik barış Manço şarkılarını farklı yorum ile genişletip sunarak “10. Ulmer Friedenskonzert” program akışınana start verdi.

Etkinliğe davet edilen 26 davetli müzisyeler Walter Spira, Anıca Wondra, Martina Weiler, Silvia Liberto, Hank Hills, Susanne, Zebastian, Vladı Nikolov, Simon Schauer, Artjom Östapenko, Adnan Jasharı, Şam Şam, Ayhan Coşkun, Anna, Jürgen Bockeler, Jiří Popek, Johannes Honnef, Martin Hefele, Georg Weigele, Spoondoctor Richie, Nikolai Van Bubl, Sebastian Joos, Jorg Korner, Philipp Zey, Tona Ruiz ve Nepalli Umesh Şubba kadroyu tamamladılar.

Henüz 17 yaşında olan Anıca Wondra beslediği Almanca şarkıları grup arkadaşları eşlik ettiler. Adnan Jasharı (Arnavut) ve 9 yasında kızı Lena Jasharı ile düet şarkısı seyircilere büyük süpriz oldu. Zeshkanja ime,1972 Veli Şahit ve Grub Trix (Kosova) bestesi olan şarkıya diğer müzisyenlerde eşlik ettiler. Silvia Liberto son çalışmalarından İtalyanca ve İspanyolca şarkılar söyledi.

Yılların Ulm’lu sanatçısı Walter Spira 70 yasına yaklaşırken genç müzisyenlerden ve böylesine farklı kültülerden bir arada barışın sesini seslendirmekten gurur duyduğunu dile getirdi. Programda saymak ile bitmeyen müzik anların sonunda sahneye bir araya gelip konserin son notası beraber seslendirildi. Organizeden Şengül Özcan ise şunları söyledi “Dünyanın her kıtasında 50’den fazla soğuk savaş meydanı harakette. Ve gittikçe devletler arasında kriz gerginlik savaş bölgesi olma yolunda. Dünya da barıştan önemli birşey yok olmalı. Diye konuştu. Konserin gerçekleşmesinde destek olan Stadt Ulm Belediyesi, ‘Chancengerechtigkeit und Vielfalt Ulm’ ve sergi alanı Ulmesse’ye devamlı desleri ile gönüllü çalışan organize kadrosu ve sanatçılarımız adına teşekkür ederiz.”