Bavyera’da NSU Meclis Araştırma Komisyonu kuruldu

Bavyera Eyalet Parlamentosu, NSU Araştırma Komisyonu kararını oy birliği ile onayladı.

Merhaba (Münih)

Irkçı neo-nazi örgütlemesi Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)’ya yönelik, Yeşiller ve Sosyal Demokrat partilerinin ortak çabasıyla hazırlanan, Araştırma komisyonu önergesi mecliste oy birliği ile kabul edildi. Yapılan açıklamada “200 soruyu içeren önergenin bu kadar geniş destek alması ön çalışmaların çok iyi yapılmasından kaynaklanıyor” denen çalışma için yoğun mesai başladı.

            Konu hakkında, Yeşiller Partisinin aşırı sağ ve ırkçılık alanlarından sorumlu Milletvekili Cemal Bozoğlu açıklamada bulundu. Bavyera NSU Meclis Araştırma Komisyonu üyesi Bozoğlu’nun açıklamasını aşağıda veriyoruz:

Araştırma komisyonuna CSU 5 Milletvekili, Yeşiller Partisi 2, SPD 1, FW 1, FDP 1, AfD 1 Milletvekili ile katılacak. Bakanlık temsilcilerinin yanında danışmanlar ve Meclis grubu olan partilerin uzman elemanları yer alıyor.

Mahkeme yetkileri ile donatılan araştırma komisyonu istediği kişiyi şahit olarak dinleyebilecek geniş yetkilere sahip. Görev alanındaki bulunan bütün dosyaları ve bilgileri toplama yetkisi var. Mecliste kabulün arkasından iki saat sonra 11 Milletvekilinden oluşan ‘’Araştırma komisyonu NSU II’’ ilk toplantısını gerçekleştirdi. İlk toplantının gündemi araştırma komisyonunun çalışma sisteminin oluşturulması doğrultusunda oldu. Meclis toplandığı haftalarda her Perşembe saat 14:00 de toplanacak olan komisyon tam gün yapılacak pazartesi günlerini şahit ve uzman görüşlerin dinlenmesine ayıracak. Çalışmalarına suç mahallini ziyaretler olarak belirleyen komisyon Münih’te iki saldırı noktasını ve Nürnberg’de 4 noktayı ziyaret edip yetkililerden bilgi alacak.

İlk saldırıya hedef olan Nürnberg Sonnenschein lokaline ilişkin tüm dosyaların istenmesi kararı ilk toplantıda alınan kararlardan birisini oluşturdu. Temmuz ayında gelmesi gereken dosyalar yaz öncesi incelemeye zaman kaybedilmeden geçilmesini sağlayacak.

Araştırma komisyonu 2023 Eylül ayında görevini sonlandırıp raporunu sunmak zorunda.