Belçika’da üç bölgesel hükümet hava kirliliği nedeniyle dava edilecek

Belçika’da vatandaşlar, ülkedeki üç bölgesel hükümeti hava kirliliğiyle ilgili üstlerine düşen yasal zorunlulukları yerine getirmedikleri gerekçesiyle dava etmeye hazırlanıyor.

Merhaba Haber Merkezi

Belçika merkezli “ClientEarth” isimli kar amacı gütmeyen kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, 9 vatandaşın, başkent Brüksel, Valon ve Flaman hükümetlerine karşı hava kirliliğiyle mücadeleyle ilgili gerekli mevzuatı kabul etmeyerek sağlıklarını tehlikeye atmaları nedeniyle dava açacağı duyuruldu.

Yazılı açıklamada, “Belçika makamları, hava kirliliği yasalarını değiştirmeyerek insanları, bilim adamlarının ‘nefes almak için kabul edilebilir olduğunu’ belirttiğinden dört kata kadar daha yüksek hava kirliliği seviyelerine maruz bırakıyor.” iddiasında bulunuldu.

Açıklamada, “Çoğu solunum sağlığı sorunlarından muzdarip 9 müşteki, ClientEarth’teki çevre avukatlarıyla, yetkililerin kendilerini ve ailelerini tehlikeli kirlilikten korumak için en son bilim ışığında hava kalitesi yasalarını sıkılaştırmasını talep ediyor.” bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada ayrıca, Charleroi kentinden astım hastası olan “Denis” isimli müştekinin “Sağlıklı hava solumanın, örneğin istikrarlı bir iklim hakkı gibi temel bir hak olduğuna inanıyorum. Hükümetler, açıkça yeterince yapmıyor ve toplu olarak bedelini ödüyoruz. Artık harekete geçmeliler.” ifadelerine yer verildi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun, bu hafta içinde Dünya Sağlık Örgütünün geçen sene sıkılaştırdığı kurallar çerçevesinde hava kalitesiyle ilgili kurallarını revize etmesi bekleniyor.

Ancak Komisyonun teklifinin kabul edilmesinin uzun bir süreç gerektirdiği vurgulanan açıklamada, üye ülkelerin gelecek birkaç yıl boyunca yeni kurallara uymakla yükümlü olmayacağına dikkat çekildi.

Geçen ay Alman hükümeti de aynı gerekçe ile dava edilmişti.