Belçikalı bakan Demir’in mültecilerle ilgili “domuz” benzetmesi tepki çekti

Belçika’da Flaman Bölge Hükümetinin Çevre, Enerji, Adalet ve Turizm Bakanı Zuhal Demir, mültecilerle ilgili yaptığı “domuz” benzetmesi nedeniyle eleştirildi.

AA (Brüksel)

Son aylarda mültecilere barınma sağlamada sorunlar yaşayan Belçika’da Knack medya kuruluşuna röportaj veren Demir, çok sayıda mültecinin Belçika’ya ve Flaman bölgesine gelmesini sorunlu bulduğunu söyledi.

Demir, “Biz Almanya veya Polonya değiliz. Mültecileri kabul kapasitemizden tutun da hayvancılıkta hayvan nüfusundaki artışa kadar tesislerimiz baskı altında. Garip bir benzetme olabilir ama burada milyonlarca domuzu da barındıramayız. Fazladan arsa yaratamam. Her şeyi Flaman bölgesinde yapamayız.” dedi.

Demir’in bu sözleri Belçikalı siyasetçilerin tepkilerine neden oldu.

Demir’in bağlı olduğu milliyetçi muhafazakar N-VA Partisi ile bölge hükümetinde koalisyon ortağı olan Hristiyan Demokrat ve Flaman (CD&V) Partisi Başkanı Sammy Mahdi, mültecilerle ilgili “domuz” benzetmesini “iğrenç” bulduğunu belirtti.

Mahdi, “Domuz benzetmesi gerekli miydi? Bence sadece tuhaf değil, aynı zamanda iğrenç bir benzetme.” dedi.

Mahdi’den önce partinin başkanlığını yapan Joachim Coens de Demir’in benzetmesini “mide bulandırıcı” bulduğunu söyledi.

Yeşiller Partisi Başkanı Jeremie Vaneeckhout da “Bu iğrenç. Ne söylediğiniz kadar kullandığınız kelimeler de önem taşır.” ifadesini kullandı.

Belçika İşçi Partisi lideri Jos D’Haese ise Demir’in sözlerini “utanç verici” şeklinde nitelendirdi. D’Haese, “Bu Flaman milliyetçileri için garip bir durum değil. Bu bilinçli bir strateji. Tiksinç.” değerlendirmesini yaptı.

Eleştirilere yanıt veren Demir ise bir bardak suda fırtına koparıldığını belirtti. Federal hükümette bulunan siyasi partilerin sığınmacı akınını ele almada yetersiz kaldığını savunan Demir, mültecilerle domuzları eşit tutmadığını, federal hükümetin mültecilere insanca davranmadığını, bu yüzden birçok kişinin sokaklarda uyumak zorunda kaldığını ifade ettiğini vurguladı.