‘Benim Adım’ Ulm’da sahnelendi

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu (AVEG-KON) tarafından organize edilen Avrupa turnesi kapsamında Tiyatro İmge’nin sergilediği “Benim Adım – Bir Özsavunma Hikayesi” adlı tiyatro oyunu Ulm’da sahne aldı.

Hüseyin ŞENOL (Neu-Ulm)

Neu-Ulm’da bulunan Almanya Göçmem İşçiler Federasyonu (AGİF)’e bağlı İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK e.V.) salonunda sergilenen oyunda 4 kuşak kadının hikayesi oyuncu Ayşe Nur Demir tarafından sergilendi. Meyrem karakteriyle beraber onun hayatında derin izleri olan dört kuşak kadının hikayesinin anlatıldığı oyun, izleyicide derin izler bırakıyor, düşünmeye ve sorgulamaya sevk ediyor. 100 civarında tiyatroseverin geldiği AJK’daki gösteride çok sayıda kişinin ağır duygusal anlar yaşadığı ve gözyaşlarını tutamadığı gözlemlendi.

Turneyi düzenleyen AVEG-KON Eş Başkanı Serpil Aslan yaptığı konuşmada, turne hakkında bilgilendirmede bulunarak, kadın mücadelesine değindi. Hem Aslan hem de oyuncu Ayşenur Demir, kadınlara örgütlenme çağrısında bulundu.

Tiyatro turnesinin paralel iki turne olarak yürüdüğü, “Benim Adım” oyunu ile paralel olarak sergilenen “Ölüm Uykudaydı” oyunun da Avrupa’nın diğer ülkelerinde sahne aldığı belirtildi.

İzleyicilerden büyük beğeni toplayan oyunun ardından söyleşi yapıldı. Oyunu sergileyen oyuncu Ayşenur Demir, tüm soruları tek tek yanıtladı. Seyirciler, tiyatro, kültür ve kadın özgürlük mücadelesine dair sorular sordular. Söz alan seyirciler, “sorunu yakından tanıyoruz. Hepimiz yaşadık bu ortamları” yorumunda bulundular.

Gazetemize de konuşan Ayşenur Demir,oyunun ana karakteri Meyrem’in hikayesinin, kadın katliamlarının arttığı, özsavunmasını kullandığı için kadınların tutuklandığı bu dönemde de öğretici olduğunu söyledi. Demir, “Meyrem yaşamıyla biz kadınlara özsavunmanın hakkımız olduğunu öğretiyor. Meyrem bize yaşamımızı elimize almamız gerektiğini öğretiyor” dedi. Meyrem’in özsavunmasını kullanmasının “geç kalmış bir son” olduğunu söyleyen Demir, “Meyrem de tecavüze uğruyor, şiddet görüyor ama Gülsüm bunu yaşayana kadar susuyor. Kızı yani bir başka kadın bunu yaşamasın diye özsavunmasını kullanıyor. Bunu çok bilinçli ve isteyerek yapıyor. Meyrem, ‘özsavunma hakkımız, bunu kullanmalıyız’ diyor bize.” dedi.

Demir, Avrupa turnesi kapsamında mayıs ayı sonuna kadar toplamda 12 şehirde seyirciyle buluşmuş olacağını söyledi.