Berlin’de kitlesel 8 Mart yürüyüşü

Almanya’nın başkenti Berlin’de 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, on binlerce kadının katılımıyla coşkuyla kutlandı.

Merhaba Haber Merkezi

Enternasyonal Kadın Birliği-Berlin’in „Faşizme Karşı Direnişimizle Sınırlarınızı Yıkıyoruz!” şiarıyla çağrı yaptığı 8 Mart yürüyüşü Berlin’in Wedding semtinde Leopoldplatz’da başladı. Yürüyüş için toplanan kitlenin alana sığmamasından dolayı, saat 15.00’de başlaması gereken yürüyüş gecikmeli olarak başladı.

Aralarında Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB), IWS, Zora, Young Struggle (YS)’li kadınlar, Dest Dan, Ezidischer Frauenrat, Puduhepa, Afgan Kadınlar, Women Exil, Palastina Speaks gibi onlarca kadın örgütünün çağrısıyla, 8 Mart Kadın Yürüyüşüne 10 binlerce kadın katıldı.

Gerçekleştirilen yürüyüş ve mitingde yapılan konuşmalarda, emperyalist savaş ve işgale, ekonomik krize, sosyal yıkım politikalarına karşı “buradayız, bir aradayız” denildi.

Yürüyüşün bileşenlerinden olan Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) adına yapılan açıklamada, Kadın Grevi’ne çağrısı yapıldı. SKB’nin “bugün emeğimiz için, taleplerimizle iş yerlerinde, evde, okulda, her yerde grevdeyiz. Ekonomik kriz, yoksulluk, hayat pahalılığı ve şiddet olarak kadınlara dönüyor. Krizin faturasını işçi ve emekçiler, kadınlar değil, sermayedarlar ödesin” vurguları coşkuyla karşılandı.

‘Kadını, LGBTİ+ları ezen, sömüren, şiddeti reva gören kapitalist erkek egemen sisteme karşı, cins ayrımsız bir dünya kurana kadar direnmeye devam edeceğiz’ vurgusu yapılan eylemde sık sık ‘Faşizme Karşı Uluslararası Mücadele’, ‘Jin Jiyan Azadi’, ‘Emperyalist savaş ve işgale hayır’, ‘Erkek egemen kapitalist sisteme hayır’, ‘Yaşasın Enternasyonal Kadın Dayanışması’ gibi sloganlar atıldı.

Eylemde Aysel Tuğluk ve tüm hasta politik tutsakların serbest bırakılması istenildi.

Eylemin bittiği anonsu yapılmasına rağmen, yoğun katılımdan dolayı kadınlar alanı geç saatlere kadar boşaltamadı. Kadınların sloganları ve coşkusu eylemin sonuna kadar sürdü.