Beyhan İpek, AAKB’den istifa etti

İpek: İçinde adalet olmayan, vicdan, hukuk barındırmayan hiçbir yapı ve kurum insana gelecek veremez!” Almanya Alevi Kadınlar Birliği (AAKB) başkan Yardımcısı Beyhan İpek, “ağır” bir istifa mektubu yazarak, görevi bıraktığı belirtti.

Merhaba Haber Merkezi

Baden-Württemberg Alevi Kadınlar Birliği Eyalet Başkanı da olan Beyhan İpek’in istifa mektubunu aşağıda yayımlıyoruz:

Basına ve ALEVİ KAMUOYUNA

Değerli Canlar
Alevi kurumlarında çıkarsız, yalansız hizmet veren, hizmete koşanlar.!
Analar.. Mürşitler, Pirler, Başkanlar, Yöneticiler, Delegeler Tüm güzel insanlara..
Almanya gibi en azından demokrasi konusunda ülkemizden fersah fersah önde olan bu ülkede, kamu tüzel kişiliği aldığını gururla bahsettiğimiz, AABF’mizin, AAKB’mizin onurlu mücadele veren siz tüm emekçilerine!
2013 yılından bu yana tertemiz duygular ve mücadele azmi ile katıldığım AABF ve AAKB birliğinde yıllardır emek veren hizmet eden bir kardeşinizim.
Canlar bu hizmet kurumlarında hizmet etmek ateşten gömlek. Kurumlarımızın içi kindar, yalancı iftiracı insanlar tarafından adeta esir alınmış. Hesaplarının tam ne olduğunu kestirmekte zorlanacağınız, bir çok olaya maruz bırakıldım.
Buna kiminin hırsı, kini, kiminin öfkesi, kiminin tekçi kimlikten içine işlemiş zehiri, kiminin yalan söylemedeki ustalığı, hastalığı bütün değerlerim üzerine and olsun ki bu kişi gruplarla baş etmek mümkün değildir.
Ancak Xızır bunların hakkından gelsin. Bu kirlenmişlik, bu kadar bağnaz düşmanca tavır ve davranışları hiç bir insanımızın hak ettiğini düşünmek mümkün değildir.
Ne tüzüğü, ne vicdan, ne adalet, ne hukuk, hepsi işine geldiği yerden, işine yaradığı oranda geçerli kılıyor.
Dili dilimize, ismi isimize benziyorlar. Bize “Canlar” diye sesleniyorlar, dilimizi kullanarak, değerlerimizi istismar ediyorlar.
29.05.2022 de DÜSSELDORF AKM’DE gerçekleştirilen AAKB Almanya Alevi Kadınlar Birliği Genel Merkezi Genel kurulunda hizmet etmek için bir çalışma grubu kurmuştuk, bunun öncesinde daha önceden yaşatılan bir çok olumsuzlukların bir daha yaşanmasın diye, sütten ağzı yananın, yoğurdu üfleyerek yemesi gibi bu olumsuzluklar son bulsun, samimiyet, kolektiv kucaklayıcı, ötekileştirmeyen bir dönemde buluşmak için aday olduk.
Olmaz olaydık..!!!
“Eşek bile bir kez çamura düşüyor” diyebiliriz. Biz ondanda geriye kaldık.
İyi niyetimizin karşılığında, hileli genel kurul hesapları çıktı.
Maksat genel kurulu kazanmak, yani köprünün ötesine geçmekmiş. Önce çalışmak için kurduğumuz grup içinden, Liste başı başkan adayı olarak girdiğim için en çok oy alan arkadaş kendi başkanlığını ilan etti.
Bu durumu normal olmamasına rağmen benden daha çok oy almış diye itiraz etmedim, duruma onay verdim. Akabinde ikinci başkanlık konusunda arkadaşların itirazı ile karşılaştım. Ben de bu durumun farkına vardım itiraz ettim.
Görev dağılımı gerçekleşti.
Kamuoyuna açıklandı.
AAKB ikinci Başkanı olarak ikinci toplantıya katıldığımda önümüzdeki dönemde yapılması gerekenler üzerine 10 maddelik bir öneriler paketi sundum.
Öneriler :
1) AAKB Alevi Kadınların kendi bilgi birikimini Kadın sorununa genel ve özel bakışı, yapılan etkinlik ve faaliyetlerini düşünce ve inanç dünyamıza katkılarını yansıtabilecek kalıcı 6 Ayda bir yayınlanan yazılı görsel yayın organı prototip olarak (PELGÜZAR) dergisini öneriyorum.
Ayrıca ALEVİ KADIN Medya biriminin oluşturması TV ve Sosyal medyada Aktif Alevi Kadın örgütlenmesinin sağlanması

2) UIuslararası ALEVİ KADIN Konferansı, Genelde Kadın sorunu ve Alevi Kadın olmak üzere bilimsel tespit ilke ve hedeflerin belirlenmesi
Dünya Kadın hareketleri ve Alevi Kadın hareketinin durumu, nitelikli Kadın yöneticilerin gelişimi için tespit hedefler. Bu anlamda Türkiye Avrupa vs. ülkelerden bilim insan uzman Akademisyen ve KADIN
HAKLARI öncülerinin davet edilmesi

3) Tüm Bölgelerimizde belli periyotlarda Kadın Yönetici eğitim seminerleri düzenlenmesi

4) AAKB Alevi Kadın tüzük kurultayı toplanması güncel aktüel sorunlara karşı çözüm ve cevaplar verebilecek maddelerin eklenmesi yada güncellenmesi

5) Danışma ve Bilim Kültür kurulu oluşturulması aktüel üye tayin edilmesi.

6) Kadın ve Aile Kültürel inançsal yaklaşımları ve KADIN mücadelesini dikkate alan Çağımızda Alevi Kadın ve evlilik, boşanma, çocuk, Genç kadın, Kadın siyaseti, feminizme bakış konulu paneller serisi, istatiksel araştırma çalışma sonuç kitapları hazırlanması, Alevi Kadın Eserleri müzesi ve kütüphane dökümantasyon merkezi oluşturulması.

Kadın dayanışması ve yardım organizasyonları koordinasyon kurulu oluşturulması ANA KAPISI AAKB Merkezi binasının alımı ile ilgili çalışma araştırma grubu oluşturmak. Kadın Eğitim Merkezi kurmak Bölge Temsilciliklerinde Sınıf oluşturmak.

AAKB Yönetim arkadaşlarımızın tümünün tavrı beni muhatap olarak görmediklerine şahit oldum.
Özelikle AAKB sekreteri sıfatı ile toplantı moderatörü olan Özlem KARA “Kısa kes, bitir. Bunlar ne biçim öneriler sen AABF’mizi bölmeye gelmişsin, bölücülük yapıyorsun” gibi çirkin saldırısına maruz kaldım. Buna diğer arkadaşların itirazı olmadı. “Böyle olmaz bu şekilde konuşursan toplantıyı terk ederim” dedim.
Bana “Güle güle anca gidersin” şeklinde davranınca toplantıdan çıktım. Özlem KARA’nın bu onur kırıcı davranışlarına kimse ses çıkaramadı.
Bunun akabinde 2 gün sonra bir anda AAKB Whatssap yönetim kurulu sayfasından Özlem KARA tarafından istifa etmiş gerekçesi ile atıldım.
“Sen ne yapıyorsu”n dediğimde böyle yapamazsın dediğimde, “Yaparım..! Seni ben atarım…” gibi saldırgan cevaplar verdi.
“Sen bir Bölücü teröristsin. AAKB’yi Mor Renk Yapıp örgütü böleni Ben guruptan atarım”
Bu arada zoom programı da kayıtaydı.
Bununla ilgili GENEL başkan özgür KUTAN BARAN’nı defalarca aradım telefonlarıma çıkmadı. Keza eski başkan Özlem Akgül de cevap vermedi.
Sonra hep birlikte benim istifa ettiğimi var sayarak oy birliği ile benim istifa ettiğimi açıkladılar.
Bu durumu tüm Kurumlarımıza hitaben istifa etmediğimi görevimin başındayım dememe rağmen aynı ŞEKİLDE AABF Genel sekreteri Avukat Ufuk Çakır’a uzun uzun anlatmaya çalıştım.
İstfa ile ilgili yazılı hiçbir beyanım söz konusu değildir.
İstfa etmediğimi defalarca söylememe rağmen..
Soruyorum yazılı beyana dayanmayan istifayı hukuk nasıl açıklıyor, mutlaka bir kılıf bulurlar diye düşündüm AABF YK Mektubu ne halde olduğunu gösterdi. Sözlü olarak sadece örgütlenme içindeki yakın iki arkadaşa böyle gidecek gibi değil böyle olursa istifa etmem gerekiyor demiştim.
Tüzüksel hukuksal însanî hiçbir değer tanımayan istediği gibi davranma özgürlüğünü Özlem KARA’ya kim verdi. Benim atılmamın onayını güya sözlü olarak toplantıda verdiğimi söyleyenlerden biri ise o sıralarda TÜRKİYE’de tatilde olan Leyla Solmaz, beni toplantıda duymuş.
AAKB YÖNETİM KURULU üyesi. Artık kimin kulağı ile duydu ise taktir sizindir..
Tuttukları tutanaklar kendilerinle göre yalan ve taraflı bir tutanak
Genç bir kadın olan Ezgi Limoncu buna imza atıyor…
Sonra benden kurtulduktan sonra birbirlerine koltuk kavgasına girdiler. özgür KUTAN BARAN da bu olaydan sonrası görevden atılmış Muhteşem adaleti ile AABF YÖNETİMİ bir mektup yayınladı.
Kendi yazdıklarına doğru, eğri çorba yaparak kurdukları senaryoya uygun olarak saldırgan Özlem KARA’nın arkasında olduklarını açıkladılar.
öyle düşünüyorum ki bundan vicdan ve adalet hukuk bile utandı.
AABF BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ Genel kurulunda yaşanan onca olumsuzlukların, haksızlıkların, oy sayımının tekrar edilmemesi, üç divan üyesinin seçim sonuçlarına yönelik divan tutanağında imzası olmamasının rağmen AABF YK. bunu da mevcut kendine hukukuna uydurmuştu.
Yalan dolan ile disiplin soruşturması, algı operasyonları yapılan hizmetleri kör şaşı olan, iş yapanı yapmak isteyeni önceleyen değil, kendine bağlı olanı, itaat edeni kayıran, bana göre Aleviliğin değerlerini hoyratça bozan bir tavırdır, sürüyor..!
Bu düzen Kara düzen. O nedenledir ki tercihler Kara’dan yana, gerine gerine ırkçılıkla yan yana duranlar el üstünde tutuluyor.
Hizmet öneren bir insana, “bölücü” diyen dil, devletin tekçi, inkarcı, ırkçı dilidir. Kendi elemanı derneğinde üstenci davranışları ile sorun olurken, onu kurtarmaya, durumu düzeltmeye çalışan anlayışı, bizim gibi gerçekler dışında, yalana boyun eğmeyen, itiraz hallerimizi elbette sorun görüyorlar.
Bu yapı içerisinde şahsıma yönelik yalan, iftira, karalama kampanyası ve algı operasyonu yapanların vicdanı olduğunu sanmıyorum.
Bölgemizde Kadın hareketine engeller üretenler, genel kurul sürecinde nasıl el ele bana yöneldiklerini, nasıl hukuksuzluğa rahatlıkla tevessül ettiklerini biliyorum. Dost da, düşman da biliyor ki kendi bölgemizde hiçbir maddi destek almadan, kendi imkanlarıyla, Alevi Kadın hareketinin gelişimi için cansiperane çalıştım, vicdanım rahat elimden gelenden fazlasıyla yaptım. İnsanımız için, Ailemi çocuklarımı ihmal ettim, çünkü Alevileri kendi ailem olarak gördüm.
Maddi imkanlarımı zorladım, sadece Kadınlar daha özgür yarınlarda olsunlar, Alevilerin mücadelesi bir adım daha önde olsun diye..
Çıkarsız, yalansız yaşadım mücadele ettim. Yalan nutukları atan, ama pratikleri yalan dolu olanlardan olmadım.
Sonunda şunu gördüm ki; çamurda dolaşan kirlenir.
Makamlarınız, koltuklarınız, ünvanlarınız sizin olsun. İçinde adalet olmayan, vicdan, hukuk barındırmayan hiçbir yapı ve kurum insana gelecek veremez!
Bir Alevi Kadın Aktivisti, mücadele insanı olarak, kendi içinde didişen hiç bir yapı ve kurumda görev almıyacağım, yönetici olarak faaliyet yürütmeyeceğim.
Milyonların mücadelesini üç beş çapsızın, kıskancın, kindar ve yalancının oluruna makamına koltuğuna kalmamıştır.
Tarihe yeni notlar düşen, mücadeleyi doğru zeminlerde sürdüren efendi köle ilişkisinden kendini koparmış özgür kadın yoldaşlarımızla omuz omuza olacağım.
Bütün bunları görerek, susan, tırsan, korkanlarla yollarımı ayırıyorum!
AAKB’niz de sizin olsun.. Ünvanlarınız da.. istifa ediyorum.. istifa ediyorum.. Kendinize kına yakın!

Beyhan İpek
28.06.2022