Bilardoda 750 bin liralık başarılı ödülü

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan, 2022 yılında dereceye girecek başarılı sporculara toplamda 750 bin lira ödül verileceğini söyledi.

AA (Ankara)

Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanı Ersan Ercan, yaptığı açıklamada, her sene verdikleri ödül oranını arttırdıklarını belirterek, “Başarı ödüllerinin güncellenerek devam ettirilmesi federasyonumuzun öncelikli hedefleri arasında yer alan bir konuydu. Ödül oranını dereceye girecek başarılı sporcularımız için sponsorlarımızın desteğiyle 750 bin liraya çıkardık.” dedi.

Başarı ödüllerinin branş ve turnuva katılım sayılarına göre değişeceğini anlatan Ercan, “Ödüller 3 bant, pool, artistik bilardo ve snooker disiplinlerinde dağıtılacak. Erkeklerde 3 bant bilardo şampiyonuna bu sene 100 bin lira vereceğiz. Dünyadaki tüm spor federasyonları içinde sporcusuna bu şekilde ödül veren tek federasyon olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Tüm sporcularımıza şimdiden başarılar diliyorum.” diye konuştu.

“Ankara’da 365 günün en az 300 günü organizasyonlar olacak”

Ersan Ercan, 2021 yılında uluslararası alanda çok önemli başarılar elde ettiklerini belirterek, özellikle ekim, kasım ve aralık aylarının çok bereketli geçtiğini belirtti.

Uluslararası yarışlardan toplamda 8 madalya kazandıklarını aktaran Ercan, “Bu madalyaların ikisi gençlerden, birisi kadınlar ve beşi de erkeklerden geldi. Bunların içerisinde dünya kupası şampiyonluğu, dünya şampiyonası ikinciliği ve kadınlarda Avrupa şampiyonluğu da var. Umarım 2022 yılı 2021 yılından daha güzel geçer.” değerlendirmesinde bulundu.

Ercan, gerek ulusal gerekse de uluslararası turnuvaları artık Gölbaşı’ndaki tesislerinde yaptıklarını belirterek, şunları kaydetti:

“3 bant olsun, pool bilardo olsun turnuvalarımızı eylül ayında Ankara’da açtığımız yeni tesisimizde yapıyoruz. Burada şu an 3 bant final etaplarımız oynanıyor. 2-3 gün sonra bitecek finallerle 2021 yılını tamamlamış olacağız. Yeni yılda ise uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapacağız. 17-19 Şubat’ta Avrupa Milli Takımlar Şampiyonası, 20-27 Şubat’ta da Dünya Kupası Ankara’da yapılacak. Tesisimiz böylece uluslararası arenada ilk kez görücüye çıkmış olacak. Ankara’da 365 günün en az 300 günü organizasyonlar olacak. Federasyon içinde yer alan dünyanın ilk bilardo tesisiyiz. İddia ediyorum dünyanın hiçbir bilardo sporcusu ulusal maçlarını böylesi bir ortamda yapmıyordur. Bu nedenle Türk bilardocular çok şanslı.”

“Dünya Snooker Turnuvası ilk kez Türkiye’de yapılacak”

Ersan Ercan, Dünya Snooker Turnuvası’nın (World Snooker Tour) ilk kez 4 yıl boyunca Türkiye’de düzenleneceğini söyledi.

Organizasyonu World Snooker Federasyonu ile Türkiye Bilardo Federasyonu iş birliğinde gerçekleştirileceklerini anlatan Ercan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Turnuva 7-13 Mart tarihlerinde Antalya’da olacak. Bu yıllardır hayalini kurduğumuz bir organizasyondu. Bundan dolayı çok gururluyuz. WST dünyanın en büyük 20 spor organizasyonu arasında yer alan, bilardonun en büyük etkinliği olarak kabul edilen bir turnuva. O açıdan çok önemli. Ronnie O’Sullivan, Mark Selby, Judd Trump, John Higgins gibi dünyaca ünlü bilardocular Türkiye’ye gelecek. Şu anda bilet satışları başladı ve çok büyük bir ilgi var.”