Çevreci gençlerden Ulm’da gösteri

“Adil bir ulaşım hakkı için” gösteri yapan “Gelecek için Cumalar” (Fridays for Future) adlı çevreci grup toplu taşımanın önemine dikkat çekti.

Merhaba (Ulm)

Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) adlı çevreci grup, tüm Almanya’da olduğu gibi “Adil bir ulaşım hakkı” için 1 Mart’ta Cuma günü Ulm’da da gösteri yaptı.

Yaklaşık 200 kişi toplu taşımaya daha fazla yatırım yapılması için Münsterplatz’ta gösteri yaptı. Gösteri “Toplu taşımayla birlikte seyahat ediyoruz” (#WirFahrenZusammen) sloganı altında Almanya genelinde gerçekleştirildi.

Eylem DGB, Greenpeace ve Verdi’den temsilcilerinin konuşmalarıyla başladı. Gösteri öğleden sonra 15.30 civarında başladı ve Hirschstrasse, Olgastrasse, Frauenstrasse’yi geçerek sonunda Münsterplatz’a geri döndü. Sündflut grubunun müzikal olarak eşlik ettiği etkinlik saat 17.30 sıralarında sona erdi.

“İklim koruması, ulaşımda bir geri dönüş olmadan gerçekleşemez. Tramvayların güvenilmez ve aşırı kalabalık olduğu, kırsal kesimde tek bir otobüsün bile çalışmadığı bir dönemde insanlara arabalarını evde bırakmaları yönünde çağrıda bulunmak yeterli olmuyor. Bunun için iyi çalışma koşullarına, daha fazla personele ve yerel ulaşım için yeterli finansmana ihtiyacımız var. Daha iyi yerel ulaşım ve iyi çalışma koşullarından hepimiz faydalanıyoruz” dedi Fridays for Future aktivisti Helena Miller. Fridays for Future, toplu taşıma araçlarının yetersizliğine dikkat çekmek amacıyla yeni gösteriler düzenleyecek.