Çifte vatandaşlık yine gündemde

Almanya Başbakanı, çıkarılması planlanan çifte vatandaşlık yasasına övgüde bulundu.

Merhaba Haber Merkezi

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, SPD, FDP ve Yeşiller’den oluşan koalisyon hükümetinin Alman vatandaşlığına geçme koşullarını kolaylaştırmakta kararlı olduğunu açıkladı. Scholz, ‘Şansölye kompakt’ adıyla yayınlanan haftalık video mesajında, şunları söyledi:

Scholz, Almanya’nın birçok kişi için umut ülkesi haline geldiğini ifade ederek, “Almanya’ya gelen kadınlar, erkekler ve bazen de çocuklar, ekonomimizin bugünkü kadar güçlü olmasına büyük katkıda bulundular.” dedi.

Birçok göçmen kökenlinin Almanya’daki işlerin iyi gitmesine katkıda bulunduğuna işaret eden Scholz, “Bazıları çok uzun zamandır burada yaşıyor ve çocukları, torunları var. İşte bu nedenle, uzun süredir bizimle yaşayanların da Alman vatandaşlığına geçmeye karar vermeleri çok iyi bir şey.” ifadelerini kullandı.

Hamburg Belediye Başkanı olduğu dönemde vatandaşlığa kabul törenlerine katılmasının kendisi için her zaman çok dokunaklı olduğunu kaydeden Alman Şansölye, “Birçoğu aileleri ve arkadaşlarıyla en iyi takım elbiselerini ve kıyafetlerini giymiş olarak geliyorlar ve vatandaşlığımızı almaktan çok etkileniyorlar. Almanya’nın tüm bu kadın ve erkeklerin vatandaşlığa kabulü için daha iyi düzenlemelere ihtiyacı var.” şeklinde konuştu.

Bu konuda, FDP’nin çok net olmadığı ve parti içinde karşı olanların sayısının az olmadığı biliniyor. Hristiyan Birlik partileri CDU-CSU ise, planlanan şekildeki bir çifte vatandaşlığa kesinlikle karşı.

Almanya Başbakanı Scholz, vatandaşlık yasasında reform yapma sözünü tekrarladı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ülkesinde vatandaşlık ve göç yasalarında reform yapma vaadini yineledi.

Berlin’de düzenlenen “Göç ülkesi Almanya” konulu toplantıda konuşan Scholz, koalisyon hükümetinin daha kapsayıcı ve demokratik bir toplum inşa etmek için yasaları modernize etmeyi planladığını belirtti.

9 milyon kişinin uzun yıllardır Almanya’da yaşıyor ve çalışıyor olmasına rağmen Alman vatandaşlığına sahip olmadığını vurgulayan Scholz, bu göçmenlerin Alman ekonomisine ve toplumuna önemli katkılarda bulunduğunu söyledi.

Scholz, “Örneğin sağlık sektöründe, Almanya’daki doktorların yaklaşık dörtte biri burada doğmamıştır, göçmen kökenlidir. Benzer şekilde hemşirelerin, hasta bakıcıların üçte biri göçmen kökenlidir.” dedi.

Şansölye, planlanan vatandaşlık yasası reformunun göçmenlerin Alman vatandaşı olmalarını kolaylaştıracağını, entegrasyonu ve siyasi katılımı arttıracağını söyledi.

Fransız yazar Ernest Renan’ın “nasıl bir ulus?” kitabına atıfta bulunan Olaf Scholz, “Burada sürekli olarak yaşayan ve çalışan bir kişi aynı zamanda seçme ve seçilme hakkına da sahip olmalı, kökeni, ten rengi veya dini inançları ne olursa olsun tüm hak ve yükümlülükleriyle ülkemizin bir parçası olmalıdır.” diye konuştu.

Scholz ayrıca, planlanan reformların göçmenlerin çifte vatandaşlığa veya çoklu vatandaşlığa sahip olmalarını sağlayacağının altını çizdi.

Hamburg Belediye Başkanı olduğu dönemde vatandaşlığa kabul törenlerinde her zaman çok duygulandığını aktaran Scholz, Alman vatandaşı olmak için köken ülke vatandaşlığından vazgeçme konusunda neden ısrar edildiğini hiçbir zaman anlamadığını belirtti.

Almanya’da güncellenmesi planlanan vatandaşlık yasası ülkedeki en kalabalık yabancı nüfusu oluşturan Türkiyelileri de yakından ilgilendiriyor.

Alman vatandaşı olabilmeleri için Türkiye vatandaşlığından çıkmaları gereken Türkiyeliler yeni yasanın çıkması halinde Türkiye vatandaşlığını bırakmadan Alman vatandaşlığını alarak çifte vatandaş olabilecekler.

Bakanlar Kurulunun hazırlanan yasa tasarısını kabul etmesinin ardından Federal Meclis’e sevk edilerek yasalaşması bekleniyor.