Dersim Belediye başkanı Maçoğlu Ulm’a geldi

200’ün üzerinde katılımın olduğu AKM Ulm’daki söyleşiye konuşmacı olarak Dersim Belediye Başkanı Maçoğlu, siyasetçi Sönmez ve Çelik katıldı. Toplantı öncesi görüştüğümüz Maçoğlu, “2024’te de aday mısınız?” sorumuzu da yanıtladı…

Hüseyin ŞENOL (Ulm)

Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, siyasetçi Naci Sönmez, ADHF ve ATİF adına Hasan Çelik, Ulm Alevi Kültür Merkezi (AKM) Cemevi’deki söyleşiye katıldı. 200’ün üzerinde kişinin katıldığı toplantının moderatörlüğünü Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Bölge Sekreteri ve Heideinhem AKM Başkanı Erhan Alver yaptı.

            “Kapitalist talana ve ekolojik yıkıma karşı devrimci halkçı yerel yönetimleri geliştirelim” mottosuyla düzenlenen söyleşi saygı duruşuyla başladı. Açılış konuşmasını yapan Erhan Elver, ilk sözü, AKM Ulm Başkanı Kaan Yalçın’a verdi.

            Yalçın, bu tür bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan ve katılımın da etkinliğe olan ilgiden dolayı mutlu olduğunu belirtirken, önümüzdeki dönem yapacakları faaliyetleri duyurdu. Kaan Yalçın, özellikle 3 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan Belediye Başkanlığa ilgi gösterilmesi ve muhakkak katılım çağrısında bulunurken, “7 Kasım’da, burada AKM’mizde yapılacak olan ve başkan adaylarının katılacağı söyleşiye katılalım ve sorularımızı soralım” dedi.

Başkan adaylığına kurullarımız karar verir

            Toplantı öncesi Merhaba Gazetesi’nden Hüseyin Şenol ile görüşmesinde adaylık sorusunu da cevaplandıran Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)’li Komünist Belediye Başkanı Maçoğlu “31 Mart 2024’te gerçekleştirilecek olan seçimlerde aday oluyor musunuz?” sorusuna “Bizde iki dönem kuralı var. Ben de ovacık ve şimdi Dersim olmak üzere iki dönemdir başkanlık yapıyorum” yanıtını verdi. “Peki istisna olma durumu var mı?” sorumuza ise “Buna ben karar veremem, bizim kurullarımız karar verir ve saygıyla kabul ederiz çıkacak olan kararı” dedi.

            Panelde ilk sözü alan, aynı zamanda Tohum Kültür Merkezi Başkanı olan Hasan Çelik, ADHF ve ATİF adına konuştu. Alternatif siyasetin önemine vurgu yapan Çelik, bunda da sosyalist bakış açısının altını çizerek “Sosyalizme her zaman daha fazla ihtiyacımız var” dedi.

            Daha sonra söz alan, 12 Eylül Darbesi öncesinin efsane Fatsa Belediye Başkanı Terzi Fikri’nin oğlu siyasetçi Naci Sönmez, söze dünyanın en zor koşullarının yaşadığı ülkeden geldiğini belirterek başladı. Sönmez, “Kim yaparsa yapsın, başarı hikayesine herkesin destek vermesi gerekir” derken, “Bugün, Terzi Fikri’nin Fatsa’sı Rojava’da, Latin Amerika’da ve dünyanın bir çok bölgesinde takip edilmeye devam ediyor” dedi.

Toplantıda son sözü Dersim’in Komünist Belediye Başkanı Maçoğlu aldı. “ “Kapitalist talana ve ekolojik yıkıma karşı devrimci halkçı yerel yönetimleri geliştirelim” başlığıyla düzenlen toplantı öncesi Merhaba Gazetesi’nin sorularını yanıtladığında ve daha sonra panelde söz alan Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, kitleyi selamlayarak başladığı konuşmasında özetle şunları belirtti:

“Devrimci Yerel Yönetimler anlayışı, halkın söz, yetki ve karar sahibi olmasıdır. Kendisinin üretmesi ve ürettiği ürünlerin tüketilmesi sürecinde söz ve karar sahibi olmasıdır. Şeffaf olmaktır. Yürütülen faaliyetler ve bütçe gelir ve giderleri ile ilgili açık bilgilendirmede bulunmak ve hesap vermektir.

Biz halkız, halkın temsilcileriyiz. Halk tarafından seçilen bizlerin Kayyumlar atanarak görevden alınması kabul edilemez ve biz bu uygulamaya karşı çıkıyoruz. Belediye bünyesinde yapılması düşünülen veya planlanan işleri halk meclisine sunarız ve buradan çıkan tavsiye kararına göre Belediye Meclisinde karar alırız.

Göç etmek zorunda kalan insanların yeniden topraklarına geri dönmesi için, yeni üretim alanları açtık, üretimi yoğunlaştırdık ve kooperatifleşmeye geçtik. Doğal üretim gerçekleştiriyoruz. Kapitalist sistemin insan yaşamına kasteden ekolojik dengeyi bozmaya yönelik uygulamalarına karşılık, insan sağlığına ve yaşamına değer veren bir anlayışla üretimi gerçekleştiriyor ve tüketiciye sunuyoruz. Doğaya sahip çıkmak sosyalistlerin görevidir.”

3 saat süren söyleşi soru-cevap bölümüyle son buldu