Dersim üzerine söyleşi

Ulm TKM’de düzenlenen “Bitmeyen zulüm, dinmeyen acı Dersim’i savunuyoruz” başlıklı söyleşiye konuşmacı olarak HDP eski Milletvekili Nursel Aydoğan ve Dersim İnşa Kongresi Eş Başkanı Hülya Yer geldi.

Merhaba (Ulm)

            Tohum Kültür Merkezi (TKM) Ulm’da “Bitmeyen zulüm, dinmeyen acı Dersim’i savunuyoruz” başlığıyla söyleşi düzenlendi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Nursel Aydoğan, Dersim İnşa Kongresi Eş Başkanı Hülya Yer ve TKM adına Hasan Çelik’in konuşmacı olarak katıldığı panelin moderatörlüğünü TKM üyesi ve HDP aktivisti Ayşegül Şenol yaptı. Yoğun ilgi gören ve 4 saat süren panele AKM, AGİF, ATİF, KON-MED gibi kurumlardan da katılım oldu.

            Moderatör Ayşegül Şenol “Dersim’in dünü, bugünü, geleceğini konuşacağız” diyerek panel hakkında kısa bir açıklamada bulundu. Saygı duruşundan sonra konuşmacılar söz aldı.

Söyleşide ilk alan sözü alan TKM’den Hasan Çelik “Aslında 38 uzak değil yakın bir tarihtir. Dedelerimizden, ninelerimizden sürekli bu katliamı, bu vahşeti, bu zulmü sürekli dinledik.” dedi. Çelik, “Devlete göre, çıbanın başının kesilmesi gerekiyordu” diyerek, “Çok sayıda devrimci militan ve kadronun çıktığı Dersim, her zaman toplumsal sorunlara duyarlı yaklaşmıştır” dedi. Çelik, Dersim’de Aleviliğin de önemli etken olduğunu söyledi.

            “Tarihten günümüze Dersim’de yaşanan soykırım, katliam, asimilasyon ve her türlü baskı en ağır biçimde sürüyor. Tüm bunlara doğa katliamları ve orman yangınları ayrıca ekleniyor” diyen Ayşegül Şenol “Elbette Dersim’e yönelik bu baskı ve asimilasyon politikaları bölgede gelişen faşizan politikalardan bağımsız değil. Dersim’e yönelik politikalar Osmanlı’dan günümüze sürekli artış göstermiştir. Çünkü Dersim’in diz çökmeyen direniş iradesi, Alevi ve Kürt kimliği, burada başat rol oynamaktadır” dedi.

Yer: 90’larda 3. Dersim Katliamı yaşandı

            Avrupa Dersim İnşa Kongresi Eş Başkanı Hülya Yer, sözlerine etkinlik için dernek yönetimine teşekkür ederek ve geçtiğimiz Şubat ayında hayatını kaybeden TKM ve ATİF aktivisti Dursun Çaktı’yı anarak başladı. Yer, dünden bugüne gelişmeleri aktarırken, “Dersim’i savunuyoruz” mottosuyla Avrupa’da çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti ve ilk etkinliği de panel olarak Ulm’da gerçekleştirdiklerini söyledi. Katliamın 84. yılı nedeniyle 84 yerde çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirten Yer “Dersim’e hepimizin borcu var” diyerek, daha fazla sahiplenmeye çağırdı.

Eş Başkan Hülya Yer 37-38 yıllarındaki katliama resmi rakkamlara göre 10 bin dense de, aslında 73 binden fazla insanın en vahşi şekilde katledildiğini söyledi. 90’lı yıllarda Üçüncü Dersim Katliamı’nın gerçekleştirildiği belirten eş başkan, “Tüm bunların başında Kemalizm ve bunların yanında duran maalesef çok sayıda sevdalı Dersimli de var. Halbuki, Seyid Rıza Kemalizm karşında diz çökmezken, oğulları da kızları da idama rağmen diz çökmedi” dedi.

Aydoğan: Asıl hedef Kürt ve Alevi kimliğidir

            Sorun bu cumhuriyet tarafından da 100 yıldır çözülmüyor ve aslında 1500’lü yıllardan beri baskı, zulüm ve katliamlara maruz kalıyor Dersim” diyen Aydoğan, katliamların günümüzde de sürdüğü belirtti. Aydoğan, “Bugünkü akıl da anı aynı devlet aklıdır. Bugün de bu akıl AKP-MHP’de kendini gösteriyor.

“Asıl sorun onlara göre Kürt ve Alevi kimliğidir” diyen eski HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan “Alevi ve Kürtlere baskı ve katliamlar, Dersim dışında da sürdü. Maraş, Sivas bunlardan sadece iki örnek. İzmir, Konya, Isparta’daki saldırılar da en son örnekleridir bu saldırıların” diyerek AKP-MHPnin kaos ortamı yaratmak istediğini ve bunu özellikle Kürt ve Aleviler üzerinden yapılmak istendiğini söyledi.

            4 saat süren yoğun ilgi gören söyleşi, soru-cevap bölümüyle son buldu.