Deukische Dialog Köprüsü’nden anlamlı etkinlik

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Deukische Dialog Köprüsü Derneği’nin organize ettiği muhteşem bir kutlamayla gerçekleşti.

Yaşar TAN (Stuttgart)

Stuttgart’daki Gebrüder-Schmid salonlarında gerçekleşen etkinliğe çok sayıda Türkiyeli ve Alman’lar katıldı. 

Yönetim Kurulu Üyeleri Kültür Sorumlusu Zeliha Söylemezgiller, Eğitim ve kişisel Gelişim Sorumlusu Gülsüm Emre, Mali İşler Sorumlusu Nuray Akkanış, Organizasyon sorumlusu İnci Tanay ile birlikte Mehtap Kandilli, Fisun Frank ve organizeye yardım eden Multikulturelles Frauen gönüllüleri işbirliği ile gerçekleştirilen organizasyonda Dernek Başkanı Nuran Demir ve kadın platformundan Mehtap Kandilli, her iki dilde yaptığı açılış konuşması ile günün anlam ve önemini anlattı.

Dernek Başkanı Nuran Demir

Dernek Başkanı Nuran Demir Deukische Dialog Brücken Derneğinin asıl amacının Alman – Türk ilişkilerini düzeltmek, önyargıları yıkmak, aydınlatmak olduğunu,  bunun daha çok Almanlara yönelik, Almanca yapılacağını açıklarken, Türk kadınlarımıza, mesleksiz olan kadınlarımıza, iş hayatında değişiklik isteyen insanlara da alt yapı kuracaklarını açıkladı.. „Onlara meslek yapabilecekleri yeni iş imkanları sunabilecekleri iş ağları kuracağız, iş yerleriyle irtibata geçeceğiz. Bizim Derneğimizin amacı kadını ve kültürümüzü doğru yerde doğru şekilde paylaşmak, anlatmak. En büyük hedefimiz, İslamiyete ve Türk kadınına karşı olan ön yargıların yıkılmasıdır. Karşı karşıya değil yan yana, iç içe olmak istiyoruz. Demokratik anlayışın yerine gelebilmesi için ilk önce bilinçsizlikleri ortadan yok ederek hurafe dolu inançlara veda etmek gerekiyor. Dernek olarak; Almanlara yönelik bu gibi çalışmaları çoğaltarak, onlara bizim hakkımızdaki önyargılarını anlatarak, anlaşarak, doğruyu anlatarak, paylaşarak önyargılarını ortadan kaldırarak ilerlemeyi hedefliyoruz..“

Çok değerli sanatçılar bu özel günde, müzikleri, şarkıları ve danslarıyla destek verdiler. Programda Türkçe, Kürtçe, Ermenice, İtalyanca, Almanca türküler, şarkılar seslendirilmesiyle dernek yöneticileri ve müzisyenler çok yönlü kültür ve müziğe önem verildiği gözlenen akışta izleyicilerden coşkulu alkış alarak beğeni kazandılar. 

Enver Gülgen’in piyano eşliğinde dinletisiyle açılışı yapılan programında Ege yöresi halk oyununu şahane kostümüyle Orkan Tanay gerçekleştirdi. 

Kıymet Yıldız Türkçe ve Kürtçe türküleriyle ayakta alkışlandı. 

Zengin programa Türkiye ve Avrupa’nın sevilen sanatçısı Solin ile devam edildi. Son albümünden kendi yazdığı ve bestelediği birbirinden güzel eserleri Türkçe, Kürtçe, Ermenice ve İtalyan’ca seslendirdi. Coşkulu türkü ve şarkılarda katılımcılar bol bol halay çektiler. Nurettin Döşkaya seslendirdiği şarkılarla çok beğenildi. Hanımlar hazırlamış oldukları Türk Alman mutfağından birbirinden leziz yemekleri sundular. Etkinlikte çok sayıda standlarda ürünler tanıtıldı. 

Ressam Bedriye Çalışkan tablolarını sergilerken, doktorların sağlıklı yaşama ulaşma yollarını tavsiye etmelerine uyuldu. Kadınlara özel süs eşyaları ve AMC tanıtımı yapıldı. Melbiss lokumları da güne özel indirimle günü tatlandırdı. 

Mental standında ise Melahat Özbay ve Ece Batmaz eğitmenliği ile Fotografik Hafıza Tekniği ile zihinsel gelişimi destekleyen Stuttgart Menar Mental Arithmetik Nachhilfe Unterricht dersi öğrencileri ile salonda gerçekleştirildi ve büyük ilgi gördü. 

Etkinliğin ilerleyen saatlerinde sevilen yazarımız, Hacer Şirin, kendi kaleme aldığı çok güzel bir öyküyü okudu. Stuttgart Türk Emekliler Korosu’ndan Kadriye Aslan çalışmaları hakkında bilgi verdikten sonra, Nebahat Çal çok güzel kısa ve öz bir şiir okudu. Hidro Bioenerji Uzmanı Arzu Ela Altun ve Mental Yaşam Koçu Gülsüm Emre ile topluca sema gösterisi yapan katılımcılar bol bol enerji depoladılar. Etkinliğin finalini sahnelerin sevilen sanatçısı Tülay Koç gerçekleştirdi. 

Değerli müzisyenler bağlamada Erhan Ayhan, Klavyede Enver Gülgen ve vurgulu çalgılarda Ersin Çavuşoğlu sanatçılara eşlik ettiler. 

Dernek yöneticileri, kısa zamanda gerçekleştirilen bu başarılı organizasyonları için tebrik edildi.

Kapak fotoğrafı:  Deukische Dialog Brücken Yönetim Kurulu