DİDF: Mezarlara yapılan saldırıyı kınıyoruz!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından yapılan açıklamayla, Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Iserlohn’da Müslümanlara ait olan 30’a yakın mezara yapılan saldırı kınandı.

Merhaba Haber Merkezi

DİDF tarafından yapılan açıklama şöyle:

Iserlohn’da Müslümanlara ait mezarlara yapılan saldırıyı kınıyoruz!

Yılbaşı gecesi Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde bulunan Iserlohn’da Müslümanlara ait olan 30’a yakın mezar kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edildi. Bu alçak saldırıyı şiddetle kınıyoruz. 

Saldırı duyulur duyulmaz herkesin aklına ilk gelen bu tahribatın ırkçı-faşist kişi ya da kişilerce gerçekleştirilmiş olabileceği oldu. Çünkü geride bıraktığımız süreçte ırkçı-faşist çevreler, inanç ayrımı üzerinden sürdürdükleri politikalar çerçevesinde Müslümanlığı çağrıştıran sembollere ve camilere karşı birçok ırkçı saldırı gerçekleştirdi. Irkçı-faşistlerin aynı zamanda sinagoglara da daha yakın zamanlarda saldırlar olduğu biliniyor . 

Bu saldırılarla ırkçılar işçi ve emekçilerin inanç farklılıkları, renkleri, cinsiyetleri üzerinden bölünmesini derinleştirmeye çalışmaktadır. Son dönemlerde ırkçı-faşist hareketlerin gelişmesi, mezarlara saldıracak kadar insani değerlerden yoksun olması tesadüf değildir. Dünyanın birçok ülkesinde emekçilerin dini ve etnik farklılıkları üzerinden bölme-düşmanlaştırma politikaları bilinçli bir şekilde derinleştirilmektedir. Kapitalist sistemin savaş-sömürü ve yoksulluk politikaları bu farklılıklar üzerinden kapatılmaya çalışılmaktadır. Faşistlerin gelişmesi, güç toplaması hükümetlerin yaratmış olduğu bu ortamın sonucudur.

Bu türden ırkçı saldırıların durması, ırkçı-faşist politikaların zayıflaması, bir yandan hükümetin ırkçı çetelere karşı samimi önlemler alması, kurumsal ırkçılığa karşı mücadele edilmesi ve değişik uluslardan ve inançlardan emekçilerin birlikte yaşam koşullarını güçlendirmesiyle olanaklı iken, diğer yandan değişik uluslardan emekçiler olarak, din-dil-renk ayrımını körükleyen tüm politikalara karşı çıkıp ortak sorunlarımızın çözümü için birleşebilirsek mümkün olacaktır.

DİDF olarak, Müslümanlara ait mezarlara saldırıyı gerçekleştirenlerin acilen açığa çıkarılmasını ve cezalandırılmasını talep ediyor, ırkçı-faşistlere karşı daha kararlı önlemler alınması konusunda hükümeti harekete geçmeye çağırıyoruz.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)

Yönetim Kurulu