DİDF: THY bütün Türkiye kökenli göçmenlere indirimli bilet uygulamasına geçmeli

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından yapılan açıklamada, AKP’ye yakınlığı ile bilinen Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) ile Türk Havayolları arasında özel indirim anlaşmasının yapılmasına tepki gösterdi. AKP’nin geçen yıl verdiği vaadi de hatırlatan DİDF, yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli bütün göçmenlere ayrımsız bir indirimin yapılmasını talep etti.

Merhaba Haber Merkezi

Açıklamada şöyle denildi: „Basınında yer alan haberlere göre, Türk Hava Yolları (THY) ile AKP’nn Avrupa’daki uzantısı bir dernek arasında yapılan anlaşmada, dernek üyelerine indirimli bilet satışları mayıs ayında başlatılmış. Sadece dernek üyelerini kapsayan bu özel indirim uygulaması yetkililer tarafından “normal bir durum” olarak sunuluyor. İndirim doğrudan THY tarafından ayrım yapılmadan yurt dışında yaşayan bütün Türkiye Cumhuriyet vatandaşları ve Mavi Kart sahiplerine sağlanmalı.

Ayrıca, THY ile Türkiye Ulusal Ajansı arasında yapılan işbirliğ anlaşması kapsamında “Erasmus+ ve Avrupa Dayanışma Programları Yararlanıcıları“na yüzde 15 indirim ve 40 kg bagaj hakkı fiil olarak hayata geçirilmiştir. Bu anlaşma da THY fiyatlarında indirimin mümkün olduğunu net olarak gösteriyor. Üstelik, iktidar partisi AKP geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimler öncesinde yayınladığı vaatler listesinde THY biletlerini ucuzlatacağının vaadini de vermişti.

Bir yıl içinde bilet fiyatları ucuzlamak yerine daha da arttı. Diğer havayolu şirketlerinden daha pahalıya bilet satan kamu kuruluşu THY’nin yandaşlara pek çok avantajlar tanıdığı sır değildir. Bu nedenle ayrımcı uygulamalardan derhal vazgeçip, herkesi eşit şekilde kapsayacak uygun tarifeli Türkiye’ye seyahat imkânı sağlanabilir.

Ekonomik sorunların ve yoksulluğun arttığı, Türkiye’ye yaz tatillerinde gitmenin el yaktığı koşullarda THY’nin 600-700 Euro’ya bilet satmasını normal bir durum olarak görmüyoruz. Reklam ve sponsorluk adı altında milyonlarca Euro harcama yapan THY’nin yurt dışında yaşayan Türkiye kökenli işçilere ve emekçilere fahiş fiyata bilet satması, yandaşlara özel indirim programları devreye koymasını kabul etmiyoruz. Bu nedenle THY’yi, hükümet partisini bu ayrımcı, keyfi uygulamalardan derhal vaz geçmeye çağırıyoruz. Yurt dışında yaşayan Türkiye kökenliler olarak daha uygun fiyata Türkiye’ye seyahat edebilmek bizlerin de en doğal hakkıdır. Bu yüzden AKP’nin bir derneğine üye olmak zorunda kalmadan her vatandaşın uygun fiyata Türkiye’ye seyahat edebilmesi için bu yandaşlık skandalına acilen son verilerek adil bir düzenlemenin hayata geçirilmesini talep ediyoruz.“