Diş Sağlığı | Mustafa Kangal


Diş eti hastalıkları (Periodontal hastalıklar) nelerdir? Neden oluşur?

Periodontal hastalık nedir?

Periodontal hastalıklar, dişeti ve dişleri destekleyen diğer dokuları etkileyen iltihabi hastalıklardır. Erişkinlerde diş kayıplarının yüz 70’inden periodontal hastalıklar sorumludur. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.

Periodontal hastalıklar, diş eti iltihabı (gingivitis) ile başlar. Gingivitis, periodontal hastalığın erken dönemidir. Bu dönemde dişetleri kanamalı, kırmızı ve hacim olarak büyümüştür. Erken dönemde çok fazla rahatsızlık vermeyebilir. Tedavi edilmezse hastalık, periodontitise ilerleyerek dişeti ve dişleri destekleyen alveol kemiğinde geriye dönüşsüz hasar oluşturabilir.

Periodontitis, periodontal hastalıkların daha ilerlemiş bir safhasıdır. Dişleri destekleyen diğer dokularla birlikte alveol kemiğinde de hasar oluşur. Diş ile diş eti arasında “periodontal cep” oluşur. Periodontal cep varlığı, enfeksiyonun yerleşimini ve hastalığın ilerlemesini kolaylaştırır. Hastalık ilerledikçe dişler sallanmaya başlar, hatta çekim gerekebilir.

Diş eti hastalığının belirtileri nelerdir?

Dişeti hastalığının pek çok bulgusu vardır:

– Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri

– Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri

– Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan dişetleri

– Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı

– Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması)

– Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi

– Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma

– Sürekli kötü ağız kokusu

Bununla beraber, periodontal hastalık hiçbir bulgu vermeden de ileri safhalara ulaşabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla diş hekimine gitmek son derece önemlidir.

Dişeti hastalığının nedeni nedir?

Dişeti hastalığının en önemli nedeni, “bakteriyel diş plağı” adı verilen, dişler üzerinde biriken yapışkan ve renksiz film tabakasıdır. Dişeti hastalığına neden olan diğer etkenler ise sigara, diyabet, genetik faktörler ve hormonal değişikliklerdir. Günlük fırçalama ve diş ipliği kullanımı ile diş plağının uzaklaştırılması sağlıklı bir ağız için temel gereksinimdir. Eğer plak etkin bir şekilde dişlerden uzaklaştırılmazsa, diş taşı veya tartar olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir yapıya dönüşür. Plaktaki bakteriler tarafından salınan zararlı ürünler dişetinde irritasyona neden olur. Bu ürünler, dişetini dişe sıkıca bağlayan liflerin yıkımına neden olur, dişeti dişten uzaklaşır ve periodontal cep oluşur. Böylece bakteri ve ürünlerinin daha derin dokulara ilerlemesi kolaylaşır. Hastalık ilerledikçe cep derinleşir, bakteriler daha derine; kemiğe kadar ilerler ve dişi destekleyen alveol kemiğinde de yıkım başlar. Hastalık tedavi edilmeden bırakılırsa sonunda dişler sallanır ve çekim gerekebilir.

Diş Hekimi Mustafa Kangal

www.zahnarztpraxis-kangal.de