Dost-Der: Hep birlikte güçlüyüz!

Baden-Württemberg eyaletinin başkenti Stuttgart’ta 42 yıldır düzenli olarak politik-demokratik-ekonomik talepler doğrultusunda çalışmalar sürdüren Dostluk ve Dayanışma Derneği (DİDF Stuttgart) yaz dönemi sonrası üç aylık faaliyet programını açıkladı.

Merhaba (Stuttgart)

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği (Dost-Der) Başkanı Onur Capçı yeni faaliyet programını basınla paylaştı. Capçı’nın açıklamasını aşağıda veriyoruz:

“Göçün 60.yılını geride bıraktığımız bir süreçte göçmen emekçiler hala birçok alanda eşit haklardan mahrum bırakılmakta.

Irkçı saldırılar, ayrımcılık ise dur durak bilmiyor. Sorunlarımıza birde pandeminin yarattığı tedirginlik ve salgını bahane edip karlarına kar katanların gayri insani tutumlarına tanık olduk.

Savaş ve silahlanma için bir anda yüz milyarlarca parayı ayırabilenler, emekçiler söz konusu olduğunda ekonomik zorluklar var bunun için dayatılan yaptırımların kabul görülmesini istemekteler.

38 milyon kişi toplu taşımada 9 euroluk bileti satın almış. Ancak hükümet bundan vazgeçmekte.

Biz DİDF Stuttgart olarak bulunduğumuz şehrin demokratik kurumları ve sendikalar ile birlikte toplumsal sorunların çözümü doğrultusunda birlikte hareket etmeye dikkat ediyoruz’ dedi.

Dost-Der üç aylık programında Eylül ayı için; Savaşa karşı-Barış günü eylemi, Clara Zetkin Haus’da dayanışa festi ve gazeteci Osman Çutsay ile 12 Eylül konulu söyleşi var.

Ekim’de: geleneksel dayanışma kahvaltısı, Metal işçileri ve TİS ler, kurumların ortaklaşa düzenleyeceği Irkçılığa Karşı Festival, Tiyatro Gastarbeiter Monologe yer almakta.

Kasım 2022: Kristal (Pogrom) Gecesi 1938 kurbanlarını anma, Dernek lokalinde dayanışma kahvaltısı, Nazım Hikmet üzerine söyleşi ve Can Dündar, Yusuf Karadaş ile Ali Çarman’nın katılımcı olduğu ‘Türkiye ve Demokrasi Mücadelesi’ başlıklı panel.

Ayrıca ayda iki gün çocuklar için resim kursu Ressam Şükrü Kılınç tarafında verilecektir.

Üyelerimizi ve bütün emekçileri etkinliklerimize katılmaya, güç vermeye çağırıyoruz.”