Ece, mumlarla ve çiçeklerle anılıyor – Cenaze töreni bugün

Almanya’da iki kız öğrenciye geçtiğimiz pazartesi günü okul yolunda bıçaklı saldırı düzenlenmiş, hastaneye kaldırılan yaralılardan 14 yaşındaki Ece yaşamını yitirmişti. Ece çiçek ve mumlarla anılmaya devam ediyor. Cenaze töreni yarın.

Merhaba (Ulm)

Dün Almanya’nın Baden-Württemberg eyaletinde bulunan Ulm şehri yakınlarındaki Illerkirchberg beldesinde okula giderken bıçaklı saldırıya uğrayan iki kız çocuğundan biri hayatını kaybetmişti. Pazartesi sabahı (5 Aralık) gerçekleştirilen saldırıyı 27 yaşında bir Eritreli’nin yaptığı tahmin ediliyor.

14 yaşındaki Türkiyeli öğrenci Ece Sarıgül hayatını kaybederken, 13 yaşındaki Nerea M’nin ise tedavisi sürüyor. Olayın meydana geldiği yer çiçeklerle donatılırken, sadece kasaba halkı değil, tüm Ulm şehri ve çevresi de şokta ve büyük üzüntü içerisinde. Olaya Türk basının yanı sıra Alman gazete ve televizyonları da dünden beri geniş yer veriyor.

Sarıgül Ailesi dün Alevi Kültür Merkezi ve Cem Evi (AKM)’de taziyeleri kabul ettiler. Binin üzerinde kişinin taziye için geldiği AKM, hınca hınç doldu taştı. Gözyaşlarının sel olduğu taziyeye, Ece’nin okul ve mahalle arkadaşları da geldi ve gözyaşları hiç dinmedi.

Çok sayıda kişinin geldiği taziyeye Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Yeşil Politikacı Milletvekili Ekin Deligöz, Württemberg DİTİB Eyalet Birliği’ni temsilen Ali Barlay ve Halil Yıldırım, çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katıldı. AKM’nin Başkanı Kaan Yalçın, yardımcısı Cevat Seven ve yönetim kurulu üyeleri, organizasyonla yakından ilgilenerek misafirlerle yakından ilgilendiler. Taziyede ailenin yanı sıra, Ahmet Başar Şen ve Kaan Yalçın da birer konuşma yaptılar.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, AKM’deki taziye öncesi İllerkirchberg beldesinde okula giderken bıçaklı saldırıda hayatını kaybeden 14 yaşındaki Ece Sarıgül’ün ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Büyükelçi Şen ile Stuttgart Başkonsolos Yardımcısı Nesimi Emci, Ece Sarıgül’ün acılı annesi Nuray ve babası Mesut Sarıgül’e başsağlığı ve sabırlar diledi.

Büyükelçi Şen’in daha sonra Baden-Württemberg Eyalet İçişleri Bakanı Thomas Strobl ile olayın meydana geldiği yere giderek çiçek bıraktı.

Çiçek ve mumlarla anılıyor

Olayı kınamak, Ece’yi anmak için dünden beri olay yerine çiçek ve mum bırakmak için gelenler, gözyaşlarına hakim olamıyor.

            AKM’deki taziyeden sonra, Türkiyeli kurumlar olay yerine gidip çiçekler bırakıp saygı duruşunda bulundu. Türkiyeli Göçmen örgütlenmelerden ATİF, YDG, Yeni Kadın, ADHF, AGİF, SKB, FED-GEL, Sol Parti-Türkiye ve Cultura’dan temsilciler, önceden yaptıkları çağrı sonrası, Tohum Kültür Merkezi’nde toplanarak toplu şekilde olayın meydana geldiği yere geldiler. Çiçek ve mumlarını bırakan kurum temsilcileri, olayı kınadıklarını ve ailenin acısını paylaştıklarını belirttiler. Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) adına yapılan konuşmada “Sosyalist Kadınlar Birliği olarak biz de sevgili Ece’yi yitirmenin acısını yaşıyoruz” denerek, “Ece’nin adı, dünyanın, Almanya’nın bir çok yerinde kadına yönelik şiddet son bulsun, ‘kadın cinayetleri son bulsun’ haykırışlarımızda saydığımız isimler içinde yerini alacak, Ece’yi unutmayacağız” dendi.

Ece için sosyal medyada binlerce kişi duygu yüklü mesaj ve fotoğraf paylaşımları yapıyor. Çok sayıda kurum da başsağlığı ve kınama mesajları yayımladı.

Cenaze töreni bugün

            Dünkü taziye sonrası, cenazenin de bugün gerçekleştirileceği belirtildi. Ulm AKM tarafından yapılan açıklama şöyle:

Değerli Canlar,

Dünkü Saldırı sonucu hayatını kaybeden Ece Sarıgül’ün cenaze erkanı ve toprağa sırlanma bugün (7 Aralık Çarşamba) Saat 13:00’da, Schloßstraße 60, 89171 Illerkirchberg Mezarlığı’nda yapılacak.