Ece’yi saygıyla anan Tohum, olay üzerinden prim yapmaya çalışan ırkçılığı ise kınıyor

Tohum Kültür Merkezi Ulm tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz Pazartesi günü, Ulm şehri yakınlarında alçakça bir saldırı sonucu katledilen, 14 yaşındaki Türkiyeli genç öğrenci Ece Sarıgül’ü bir kez daha anarken “Acımız taze ve çok büyük, ama ırkçılığa geçit vermeyeceğiz!” dendi.
Unsere Trauer ist groß , aber gib dem Rassismus keinen Weg frei!

Merhaba (Ulm)

Olayın meydana geldiği günden beri, gelişmeyle yakından ilgilenen ve aktif faaliyet yürüten, Almanya Türkiyeli İşçiler Federasyonu (ATİF)’e bağlı Tohum Kültür Merkezi (TKM) Ulm tarafından, tüm üyelerine ve kamuoyuna yapılan açıklama şöyle:

Acımız taze ve çok büyük, ama ırkçılığa geçit vermeyeceğiz!

Tüm üye ve demokratik kamuoyuna,

Bir kaç gün önce, 5 Aralık sabahı, 14 yaşındaki Ece okul yolunda, uğradığı bıçaklı saldırı sonucu bir erkek tarafından vahşice katledilirken, yanındaki 13 yaşındaki kız arkadaşı da ağır yaralandı. Almanya’da Ulm şehrine bağlı İllerkirberg’te gerçekleşen alçak saldırı sonrası, katil zanlısı olarak Afrika kökenli bir mülteci tutuklandı. Rengi, ırkı,dili,dini ne olursa olsun bir başka insanın yaşam hakkına kast etmesi kabul edilemez ve şiddetle lanetliyoruz.

Alçak saldırı sonrası, katil zanlısı olarak Afrika kökenli bir mülteci tutuklandı. Rengi, ırkı,dili,dini ne olursa olsun bir başka insanın yaşam hakkına kast etmesi kabul edilemez ve şiddetle lanetliyoruz.

Bu vahim olayın ardından sosyal medya ve çevremizde ırkçı düşüncelerin gelişmesine katkıda bulunulacak gelişmelere tanık olduk. İmzaya açılan bildiri ve yine Türkiyeli ve Alman ırkçıları tarafından düzenlenmek istenen bir takım gösteri vb. etkinliklerin de duyumunu aldık.

Bu ve benzeri olayları Almanya’da onlarca kez yaşadık. Yaşatılan bu acıların muhatapları her seferinde farklı çevreler oldu. Kimi dönem Naziler kimi dönem Türkiyeli ırkçılar, kimi dönem farklı milliyetlerden kesimler tarafından yapıldı. Bugün bu katliam Afrikalı erkek bir ilticacı tarafından yapılmıştır.

Bu olay bize Alman devletinin ilticacılara yaklaşımını sorgulamamızı getiriyor. İltica statüsünde olanların durumunu bir kez deşifre etmiştir. Ama her hâlükârda, bir suçu işleyen yüzünden tüm Afrika ve siyahiler suçlu konumuna getirilemez.

Onun için ilticacılar ve Afrika kökenliler üzerinden, bu olay neden gösterilerek geliştirilmeye çalışılan ırkçı yaklaşımlara karşı uyanık olalım. Bilmeden bu yaklaşımlara destek olmayalım. Etkinliklerine destek vermeyelim. İlticacıların sorunlarının çözümü ve yaşanılan problemlerin çözümü bu konular ile bağlantılı ele alınmalıdır.

Ece’nin mezarın başında, “sevgi ve saygıya çağrı içerikli” bir konuşma yapan kuzinesinin bu yaklaşımını çok anlamlı buluyoruz. Bu vesileyle, Tohum Kültür Merkezi (TKM) Ulm olarak katliamı şiddetle lanetlerken, Ece’yi saygı ve sevgiyle anıyor, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

– Katil olan, bir millet, bölge ve ırk değil, erkektir!

– Acımız taze ve çok büyük, ama ırkçılığa geçit vermeyeceğiz!

– Kahrolsun faşizm ve her türden ırkçılık ve ayrımcılık!


An alle Mitglieder und an die Demokratische Öffentlichkeit

Unsere Trauer ist groß , aber gib dem Rassismus keinen Weg frei!

Am 5. Dezember, vergangenen Montag wurde die 14 Jährige Ece Sarıgül aus Illerkirchberg bei Ulm auf dem Schulweg von einem Mann mit einem Messer brutal ermordet und ihre 13 jährige Freundin schwer verletzt. Der Täter ein 27 jähriger Asylbewerber aus Eritrea, wurde festgenommen.

Diese Tat ist inakzeptabel und wir verurteilen diese brutale Tat, egal wer sie begangen hat, es ist egal welche Hautfarbe, welche Herkunft, Sprache oder Religion der Täter hat.

Nach diesem schwerwiegenden Vorfall haben wir in den Sozialen Medien und in unserem Umfeld eine Entwicklung beobachtet die auf rassistischen Gedanken basieren, wir haben auch von einer Petition gehört, die zur Unterzeichnung aufliegt und von eine Reihe von Demonstrationen aufruft. Diese sollen von türkischen und deutschen Rassisten organisiert werden.

Diese und ähnliche Vorfälle wie bei Eces Fall haben wir in Deutschland dutzende Male erlebt, wo bei die Täter des Leidens jedesmal andere Kreise waren. Mal waren es die Nazis, mal Rassisten aus der Türkei, mal Gruppen verschiedener Nationalitäten, heute wurde dieses Massaker von einem afrikanischen Asylbewerber begangen. Dieses Ereignis wirft die Frage auf, wie der deutsche Staat mit Asylbewerbern umgeht und behandelt.

Diese Straftat, sollte nicht benutzt werden um Asylbewerber alle in einen Topf zu werfen und zu verurteilen. Afrikaner und Schwarze werden für eine Straftat kriminalisiert die von einem Einzeltäter begangen wurde.

Deshalb sollten wir wachsam gegenüber den rassistischen Ansätzen sein, die auf der Grundlage von Asylbewerbern und Menschen afrikanischer Herkunft entwickelt werden.

Wir sollten die rassistischen Aktivitäten nicht unterstützen.

Wir müssen die Probleme von Asylbewerbern aufgreifen und gemeinsam eine Lösung finden.

Wir finden den Ansatz von Ece’s Cousine die am Grabe eine Rede hielt, in der sie zu gegenseitigen Liebe und respektvollen Umgang miteinander Aufrief für sehr Sinnvoll.

Aus diesen Anlass verurteilt das Tohum Kultur Zentrum Ulm das Massaker auf das Schärfste.

Wir sprechen unser Beileid an ihre Familie und Angehörigen aus. Wir Gedenken an Ece mit vollstem Respekt zugleich der Trauer und Liebe.