Enli ve Toksoy ile Mannheim’da Edebiyat Günü


Mannheim ProMigra derneğinde Yazar Enver Enli ve Yazar Enver Toksoy ile Edebiyat Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Merhaba (Mannheim)

Etkinlikte Avrupa Sürgünler Meclisi (ASM) bünyesinde demokratik mücadele sürdüren üç politik aktivist yer aldı. Siyasetçi-yazar Enver Toksoy ve siyasetçi-şair-fotoğraf sanatçısı Enver Enli’nin konuşmacı olduğu “Edebiyat Günü” adlı kitap tanıtımı ve söyleşi, Turgay Çelik moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Söyleşide yazar Enver Toksoy, “Beni Tanıdın mı?” kitabından pasajlar okudu. 78 kuşağının mücadelesini ve günümüze yansımalarını, 12 eylül askeri faşist cuntasından sonra cezaevi sürecinde uygulanan haksız gözaltılar keyfi tutuklamalar, işkenceler, idamlar sürecinde direnişleri ve dışarı yansımalarını anlattıktan sonra Türkiye devrimci hareketinin içinde bulunduğu durumu değerlendirdi. Kitabından alıntılarla askeri faşist cuntanın, sıkı yönetim dönemindeki baskılarını, Türkiye devrimci hareketi üzerindeki etkileri ve sürgün sürecini anlattı.

Daha sonra söz alan Şair Enver Enli yazmış olduğu “Bir Sevda destanı” adlı şiir kitabından şiirler okudu. Enver Enli, kitabının oluşum sürecini anlattı. Yılların birikiminin ve çalışmasının yansıması olarak kitabının geçtiğimiz mart ayında çıktığını vurguladıktan sonra, şiir kitabının bir destan biçiminde oluşumunu duygularının içinde sevda emek sürgün ve özellikle Çukurova’yı nakış nakış ilmek ilmek nasıl işlediğini anlattı. Gelen yoğun talep üzerine, şair Enver Enli kitabından daha fazla bölümler okudu.

Her iki yazar da kendilerine yöneltilen tüm soruları tek tek yanıtladı. Yazarlar, üç saat süren sunum sonrası okurları için kitaplarını imzaladılar.