Esslingen’de “Aleviler ne yapmalı?” konulu panel düzenledi

Panele Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker ve Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eş Başkanı Demir Çelik konuşmacı olarak katıldı.

Merhaba – İsmail DOĞRUER (Esslingen)

Ludwigsburg AKM, Stuttgart AKM, Heilbronn AKM, Kirchheim unter Teck AKM ve Villingen-Schwenningen AKM’nin de destek verdiği panelde, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker ve Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eş Başkanı Demir Çelik’in konuşmacı olarak katıldı. Belediye Başkanlığı, milletvekilliği ve eş başkanlığı deneyimi de olan sürgünde FEDA içinde çalışmalarını sürdüren Demir Çelik, Aleviliğin Kürdistan’da özgülde de Dersim’de gelişimi ve öz ile yaşamsal değerlerini Raa Hagi, Riye Hagi olarak adlandırıldığı günümüze kadar tüm inkar, yok etme, Sünni İslam ve Şia lehine asimile etme çabalarına karşın Mezopotamya, iç dış Dersim ve Anadolu, Balkan topraklarında farklı versiyonları ile toplumsal gerçekliğini koruduğunun altını çizdi. Dün Ocaglar üzerinden ritüellerinin toplumsal yaşamda etkinliğini sürdüren inancın devamlılığında bu esasın önemine ilişkin düşüncelerini vurguladı.

Güncel toplumsal gerçeklerin bugünkü modern yaşam ve faşizm rejimi şartlarında da hala inancın kültürel değerlerin ve bu inancın aidiyeti içinde olan kitlelerin ağır baskı ve asimilasyon uygulamaları karşısında daha ağır bir konjonktürde bulunduğu bir geleceğe sahip olmanın inanç kültür ve emek değerleri noktasında kendi öz gücüne ve öz örgütlülüklerine dayalı çalışmalardan geçtiğini vurguladı.

Turgut Öker, Demir Çelik’in sözlerini bağladığı yerden Aleviliğin geleceği noktasına doğrudan vurgu yaparak, Alevi hareketinin Avrupa ve ülkede kendini tekrar etme eğiliminden çıkaracak bir düşünce, yol ve özörgütlülüklerini güncellemesi, kendini sünni ve şia etkilerinden arındıracak yenilenme sürecine sokması bir anlamda rönesansını yaratmasının, yaşam koşulu olduğuna vurgu yaptı. Güncel politik sürecin baskı ve geleceksizlik dayatmasına karşı Alevilerin demokratik hareketi nin öneminin ayırdında olarak dostları ile güçlü bağlar ve birliktelikler oluşturması kendi kaderini tayin edecek inisiyatifler takınmasının kaçınılmazlığının altını çizerken ülkedeki gelişmeler üzerinde gözlemlerini paylaştı.

Son sürecin Esslingen AKM’sinde gerçekleştirilen en verimli toplantılarından biri olduğunu söyleyebileceğimiz panelde Esslingen AKM’nin yeni Başkanı olarak görev yapan Veli Ay’ın konulara ve inanç kitlesinin nabzını elinde tutan moderatörlüğünde başarılı bir panel yürütüldü. Bu panel üzerine Esslingen AKM, açıklama yaparak kitlesel katılımın olduğu panele emeği geçen, katkı sunan herkese teşekkür etti.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Sevgili Canlar dün akşam derneğimizde çok verimli hem nitelik hemde nicelik olarak dolu dolu bir panel gerçekleştirdik.. Pandemi sonrası böyle bir kalabalığı bir arada görmek bizleri çok heyecanlandırdı.. Geleceğimize dair bir çok somut fikrin, önerinin ortaya çıktığı başta aleviler olmak üzere tüm ezilenlerin birlikteliğinin öneminin vurgusun yapıldığı bir panel oldu.. Katılan mihmanlarımıza AABK Onursal Başkanımız Turgut Öker ve FEDA Eş Başkanı sevgili Demir Çelik’e, AKM yöneticilerimize, dost kurum yöneticilerine, sevgili üyelerimize, mutfakta emeği geçen canlarımıza aşk ı niyazlarımızı sunuyoruz.”

AABK Onursal Başkanı Turgut Öker de sosyal medya üzereinden yaptığı yazılı açıklamada, Esslingen AKM’de düzenlenen panele katkı sunan ve katılan herkese teşekkür etti. Öker ”Bir hafta içerisinde 4. panelimizi Esslingen AKM‘de gerçekleştirdik. FEDA Eşbaşkanı Demir Çelik ile birlikte Alevi hareketinin gelecek perspektifi ve birlik sorununa dair görüşlerimizi paylaştık. Baden-Württemberg bölgesi AABF üyesi Esslingen AKM yöneticisi canların yoğun katılım gösterdiği paneli organize eden yöneticilerine ve katılımcı canlara sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Paneli; Devrimci Demokrasi, Özgür Politika, Merhaba, Avrupa Demokrat, Evrensel Gazeteleri adına gazeteciler İsmail Doğruer, Gül Güzel, Ali Çarman izledi.