Eyyüp Sultan Camii’nin temeli atıldı

Almanya’nın Hessen eyaleti Viernheim beldesinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı Eyyüp Sultan Camii’nin temeli atıldı.

Viernheim şehrinde inşa edilecek Eyyüp Sultan Camii ve Kültür Merkezi‘nin temeli pandemiden dolayı sınırlı sayıda resmi makamların katılımıyla sembolik bir törenle atıldı. Gazetemize gelen bilgilendirmeyi aşağıda veriyoruz:

Viernheim şehir merkezinde inşa edilecek Eyyüp Sultan Camii ve Kültür Merkezi projesi, üç kattan oluşuyor. Toplam 2300 metrekare alan üzerine inşa edilecek külliyede, 400 metrekare ibadet alanı, 200 metrekare bayanlar bölümü ile 100 metrekare çok amaçlı konferans salonu, kütüphane, derslik, yetişkiniler, genç kız ve erkeklere yönelik lokaller ile idari birimler yer alacak. Cami iki merkezi kubbe ile tek minareli ve tek şerefeli olarak inşa edilecek camide,  yaşlılar ve engelliler için asansör, bebek odası ve Kindermoschee sınıfı yar alacak.

Temel atma törenine; Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tuncer, DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Viernheim Belediye Başkanı Matthias Baaß, Viernheim Bölge Kaymakamlığı adına Heinz Klee, Hessen DİTİB Dini Danışma Kurulu Başkanı Sıddık Yıldırım, DİTİB Hessen Eyalet Birliği Başkanı Salih Özkan ile sınırlı sayıda Viernheim sakinleri ile cami cemaati katıldı.

Viernheim DİTİB Eyyüp Sultan Camii din görevlisi Abdul Celil Gürbüz‘ün Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dernek başkanı Recep Güzel, en kısa zamanda inşaatı tamamlayarak caminin açılışını hedeflediklerini söyledi. Güzel, caminin yapımında emeği geçen başta belediye başkanı olmak üzere yerel yöneticilere, şehir sakinlerine ve cami cemaatine teşekkür etti.

Caminin şehire uyumlu modern mimari tarzda inşa edileceğini söyleyen Viernheim Belediye Başkanı Matthias Baaß, “Nesilden nesile farklı bir model ile inşa edilecek ve şehrimize zenginlik katacak güzel bir mabed inşa edilecek. Bu proje için uzun bir yol kat edildi. Nihayet bugün temel atma töreni ile projeyi noktalıyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Komşularla, yerel makamlarla bugün olduğu gibi bundan sonra da desteğimizi sürdüreceğiz. Bu zama kadar işbirliğimizi sürdürdük, bundan sonra da devam ettireceğiz. Bugünkü temel atma töreninin gelecek için de hayırlı olmasını diliyorum“ ifadelerini kullandı.

Camilerin Allah’ın evi olduğunu ifade eden DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Müslümanlar gittiği her yerde kendisine ev almadan önce camiler inşa ettiğini söyledi. Türkmen “1982 yılında Viernheim’da bir araya gelinerek oluşturulan bu cami, yeni külliyesiyle yeni köprüler kuracak ve ortak geleceğe rehber olacaktır” dedi.

DİTİB’in Almanya’nın en büyük Müslüman teşkilatı olan ve tüm toplumun refahını göz önünde bulunduran bir kuruluş olduğuna vurgu yapan Türkmen şöyle devam etti: “Biz bugün sadece buradaki cemaat için bir temel atmıyoruz. Bu temel, bu külliye bütün toplum için bir kazançtır. Bu nedenle toplumdan ve cemaatten gelen güçlü destekten ötürü mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Gerek siyaset, gerek kent toplumu, gerekse belediye ve idare bu inşaatı bir birlikte yaşamın inşaatı olarak görmektedir. Bütün bu katmanlarla yeni mabedin inşasından dolayı teşekkür ediyorum. Cemaat bu güvene dayalı iş birliğini bütün alanlarda devam ettireceğine de yürekten inanıyorum. Bütün mabedler herkese açık ve herkesin hayatla dolu olduğu yerlerdir. Buralar karşılaşmaları, sohbetleri, ortak eylemi, karşılıklı kabulü ve çeşitliliği temsil ederler. Bugüne kadar bize destek olan ve gelecekte de destek olacak herkese teşekkür ediyorum. DİTİB, yarım asrı aşkın süredir bu ülkede deneyim, bilgi ve birikimine sahip olan bir kuruluştur. DİTİB, üyelerinin gönüllü gayretleri ve çalışmalarıyla sürekli büyüyen, dini ve sosyal hizmetleri artarak gelişen teşkilattır. Tüm bu çalışmalar, uzun süredir buranın parçası olduğumuzu ve burada birlikte bir geleceği inşa ettiğimizi gösteriyor.”

Viernheim DİTİB Eyyüp Sultan Camii’nin şehire zenginlik katacağını ifade eden Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tuncer, “Bizim camilerimiz hiçbir zaman sadece bir cami olarak kalmıyor, bir medeniyet ve kültür merkezi haline geliyorlar. Bunun örneğini Avrupa’da pek çok şehirde görüyoruz. Bu çerçevede burada sadece bir caminin değil, bir kültür merkezinin, bir sosyal hizmetler merkezinin temelini atıyoruz. Temel atma töreninde bulunmaktan ve  buna şahitlik etmekten ötürü büyük memnuniyet duyuyorum. Hem toplumumuza hem de bulunduğu bölgeye büyük hizmetler vermesini temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, yapılan dua ile Viernheim DİTİB Eyyüp Sultan Camii’nin ve Kültür Merkezi’nin temeli atıldı.