Êzidî kız çocuğunu aç bırakarak katleden DAİŞ’li kadına 10 yıl hapis

Almanya’nın Münih kentindeki bir mahkeme, Êzidî bir kız çocuğunun susuz bırakılarak ölüme terk edilmesine suç ortaklığı yapan Jennifer Wenisch isimli DAİŞ’li kadına 10 yıl hapis cezası verildi.

Merhaba Haber Merkezi

Özellikle savaş suçu ve cinayetle suçlanan 30 yaşındaki Jennifer Wenisch isimli Alman vatandaşı hakkında, Êzidîlere karşı savaş suçlarına ilişkin yürütülen davalardan birinde ömür boyu hapis isteniyordu.

Jennifer Wenisch, nisan 2019’da başlayan dava duruşmalarında “kardeşlerine katılmak” için Irak’a gittiğini söylemişti. DAİŞ’li kadın Irak’ta aylarca devriyelere katıldı, Felluce ve Musul’daki “ahlak polisi” içerisinde yer aldı.

2015 yazında kendisi ve o zamanki eşi Taha El-Jumailly, kaçırılan Êzidî kadın ve kız çocukları arasında bir kız çocuğu ve annesini satın alarak, köle olarak kullandı.

Yoğun bir şekilde yapılan kötü muamelelerin ardından kız çocuğu DAİŞ’li koca tarafından cezalandırıldı ve 50 derece sıcaklıkta evin dış penceresine bağlandı. Kız çocuğu susuzluktan can verirken, annesi Nura T. köle olarak çalıştırılmaya devam etti.

Mahkeme Jennifer Wenisch’i bu vahşete müdahale etmemekle suçladı. Davanın kilit tanığı olan anne Nura T. daha önce Taha El Jumailly’nin davasında dinlenmişti.  El Jumailly mevcut durumda Frankfurt’ta paralel bir davada yargılanıyor.

Foto: NomeVisualizzato – Pixabay