Faşistlerin iktidara yürüme provası bir kez daha püskürtüldü

Almanya’nın Thüringen eyaletinde faşist parti AfD, Sol Partili Eyalet Başbakanı Ramelow’u düşürmek için verdiği dünkü güvenoyu önergesinde başarılı olamadı. AfD, kendi faşist liderleri Höcke’nin başbakan olmasını istiyordu.

Hüseyin ŞENOL


            Almanya’nın doğusunda bulunan Thüringen eyaletinde SPD, Yeşiller ve Sol Parti’den oluşan ve Hristiyan demokrat parti CDU tarafından dışarıdan desteklenen azınlık hükümetine karşı ırkçı parti Almanya için Alternatif (AfD) tarafından güvenoyu önergesi verildi. Sol Parti’den (Die Linke) Bodo Ramelow’un başbakan olduğu eyalette, Thüringen parlamentosundaki AfD grup başkanı faşist Björn Höcke, Ramelow’a karşı aday olarak gösterildi. Ancak AfD’nin yeni oyunu da tutmadı. Sadece AfD‘liler Höcke için oy kullandı. CDU oylamaya katılmadı. Diğer partiler ise toplam 46 oyla Höcke’ye karşı çıktılar.

CDU kaçak oynuyor

            23 Temmuz’da gerçekleştirilen güven oylaması oturumuna tüm partiler katıldı. Sadece Sol Partili bir milletvekili kaza geçirdiği ve gelecek durumda olamadığı için meclise gelemedi.

Güven oylaması öncesi eyalet meclisinde konuşma yapan CDU Meclis Grup Başkanı Mario Voigt bir yandan AfD’yi “Parlamentoya saldırıdır” şeklinde eleştirirken, oturuma katılıp oylamaya da katılmama kararı aldılar.

Güvenoyu önergesi reddedilirken, yine ırkçı parti AfD’nin “Eyalet seçimleri Eylül’de genel seçimlerle birlikte olsun” istemi de gerçekleşmeyecek.

Faşist Höcke, daha önce de denemişti

İstihbarat birimleri, kurucusununun AfD’nin Thüringen Eyalet Teşkilatı Başkanı Björn Höcke olduğu Flügel’i “aşırı sağcı” diye niteledi. 2019’un Eylül ayında da bir mahkeme Höcke’nin “faşist” diye nitelenebileceğine de karar vermişti.

Yine, yine geçtiğimiz yılın Şubat ayında, tüm Almanya’yı da sarsan, eyelet parlamentosunda önemli gelişme yaşanmıştı. Björn Höcke, son yıllarda partideki genel gidişata yön veren en önemli aktör. Son olarak Thüringen Eyaleti’ndeki başbakanlık seçiminde izledikleri taktiksel oyun ile orada seçimlerde birinci güç olan ve başbakan adayı çıkaran Sol Parti’nin adayı Bodo Ramelow’un seçilmesini engellemişlerdi. Sadece 5 üyeli FDP’nin adayı faşistler ve muhafazakar tarafından desteklenerek, bir oy farkla başbakan seçilmişti. Akabinde hem Thüringen’de hükümet kurulamamış hem de federal hükümette büyük bir kriz ortaya çıkmıştı.

Bu oyun da kısa sürede bozulmuş, azınlık hükümeti kurulmuş ve Ramelow yeniden eyalet başbakanı olmuştu.