FIFA önünde Katar protestosu: İçi kum dolu 6 bin 500 adet futbol topu

Almanya’nın Osnabrück kentinde yaşayan sanatçı Volker-Johannes Trieb, Zürih’teki FIFA genel merkezinin önünde, kuraların çekildiği gün Katar’daki göçmen işçilerin durumunu binlerce futbol topuyla protesto etti.

Trieb, Aşağı Saksonya’da NDR’ye verdiği demeçte, FIFA’nın Arap ülkesindeki Dünya Kupası stadyumlarının inşası sırasında binlerce insanın öldüğünü kabul ettiğini söyledi. Bugün gibi bir günde (01.04.2022), Dünya Kupası maçları çekildiğinde, bu gizli tutulmamalı. Trieb, Arbeiterwohlfahrt (AWO) ile birlikte, karargahın önüne 6 bin 500 kum dolu futbol topunu döktü – “Vicdan, sen bir utanç lekesisin” alıntısıyla basıldı. Alıntı, İkinci Dünya Savaşı’nda Hollandalı bir heykeltıraş ve insan hakları aktivisti olan Trues Menger-Oversteegen’den geliyor.

Uluslararası Af Örgütü, Katar’da 15 binden fazla işçinin öldüğünü söyledi

Sanatçı, her bir topun Katar’daki stadyumları inşa ederken ölen işçilerden birini temsil ettiğini açıklıyor. “6 bin 500 olduğunu varsaydık çünkü Londra’da bulunan ‘Guardian’ bir yıl önce altı buçuk bin ölüden bahsetti.” Ancak bu arada, Uluslararası Af Örgütü’nün altyapı, otel ve stadyum inşaatlarında 15 binden fazla işçinin öldüğünü gösteren rakamlar var.

Taraftar temsilcisi: “Sosyal sorumluluğun var

Trieb, VfL Osnabrück taraftarlarının kampanyasına hazırlanmasına yardım etmesinden ve Osnabrück yakınlarındaki büyük bir depoda kalın, katı malzemeden yapılmış futbol toplarını kumla doldurmasından memnundu. “Böyle bir projenin hayranlar tarafından desteklenmesi harika.” Alman taraftarların yüzde 61’inin Katar’daki Dünya Kupası’nı çok eleştirdiği bir istatistik var. VfL Osnabrück’teki taraftar yetkilisi, “Bu aynı zamanda sahip olduğunuz sosyal sorumluluğun bir parçası” diyor.

Protesto eylemi sorunsuz geçti

Sanatçı Trieb, Katar’daki Dünya Kupası’na karşı protestosuna devam etmek istiyor.
Trieb’e eşlik eden Arbeiterwohlfahrt’tan (AWO) Jörg Richard, Zürih’teki eylemin sabah 9 civarında sona erdiğini, topların yeniden toplandığını bildirdi. “FIFA’nın güvenlik servisi profesyonel ve rahat bir şekilde tepki gösterdi. Zürih polisi de geldi ve ardından siyasi bir eylem için kendiliğinden onay verdi.”

Sanatçı Trieb, yakınlarını kaybedenler için bir kampanya planlıyor

Katar’daki Dünya Kupası 21 Kasım’da başlayacak. Ardından Volker-Johannes Trieb, Alman gazetelerinde ölen göçmen işçilerin aileleri için bağış çağrısında bulunan bir reklam kampanyası planlıyor.