Fransa’da göçmenler otoparkta yaşam mücadelesi veriyor

Sadece dört seyyar tuvaletin olduğu kampta, duş alınabilecek bir yer bulunmuyor.

AA (Paris)

Fransa’nın başkenti Paris’in banliyösü Pantin’de aralarında çocuklu ailelerin de olduğu  göçmenler aylardır bir otoparkta kalıyor.

Çoğu Afgan olmak üzere İran, Fas gibi ülkelerden gelen yaklaşık 150-200 göçmen, daha iyi bir hayat umuduyla çıktıkları yolda, kimi zaman birçok ülkeden geçerek geldikleri Fransa’da göçmen kampı haline gelen otoparkta, sivil toplum örgütlerinden ve çevreden gelen yardımlarla ayakta duruyor.

Zor hijyen koşulları altında hayat mücadelesi

90 kadar çadırın olduğu kampta, ailelerini geride bırakan göçmenlerin yanı sıra çocuklu üç aile de yaşıyor.

Çöplerin bidonlarından taştığı, kıyafetlerin kuruması için otoparkı çevreleyen çitlere asıldığı kampta, sadece dört seyyar tuvalet var ve duş alınabilecek bir yer bulunmuyor. Göçmenler, ısınmak için bir çöp tenekesinde ateş yakıyor.

Polisler otoparkı gözlemek ve görüntü almak amacıyla her gün bölgede devriye geziyor.

Göçmenler, yaşam mücadelelerini anlattı.

24 yaşındaki Afgan Zeki, 4 yıl önce ülkesinden ayrıldığını, 3 yıl boyunca İstanbul’da çalıştığını ardından birçok Balkan ülkesinden geçerek 2 gün önce Fransa’ya geldiğini söyledi.

“Devlet, göçmenlerle ilgilenmiyor”

Zeki, Fransa’ya geleli 3 ay olmuş göçmenlere rastladığını ancak devletin bu kişilerle ilgilenmediği belirterek bu durum karşısında Fransa’dan ayrılmayı düşündüğünü ifade etti.

Fransa’dan gitmek isteyen göçmenlerin, Almanya ve İtalya gibi ülkeleri tercih ettiğini aktaran Zeki, bu ülkelerde göçmen kamplarının bulunduğunu ve göçmenlerle ilgilenildiğini söyledi.

Zeki, başka Avrupa ülkelerinde parmak izi alınan göçmenlerin, bu nedenle Fransa’ya geldiklerinde sınır dışı edildiklerini de dile getirdi.

Otoparkta kurulan kampa insanların her akşam yemek getirdiğini belirten Zeki, burada sadece dört tuvalet bulunduğuna ve bunun çok yetersiz kaldığına da işaret etti.

“Otoparkta en az 200 kişi kalıyor”

İnayatullah isimli Afganistan kökenli göçmen de 2 aydır burada kaldığını, geldiğinde 50-60 kişinin bulunduğu otoparkta şimdi en az 200 kişinin yaşadığını dile getirdi.

Kampta yaşadıkları zor koşulları anlatan İnayatullah, polisin her gün gelip otoparkta kalan kişilerin sayımını yaparak gittiğini ve kimsenin burada neler yaşadıklarını sorgulamadığına işaret etti.

İnayatullah, burada insanların duş alabilecekleri bir yerin olmadığını, duş almak için haftada 1-2 defa uzak bir yere gittiklerini dile getirerek “İşte hayat böyle geçiyor.” dedi.

2021 yılı sonunda da başkent Paris’te, aralarında çocuklu ailelerin ve refakatsiz çocukların olduğu göçmen grubu haftalarca bir köprü altındaki tünelde soğuk hava şartlarında çadırlarda kalmıştı.