Frontex’in yeni Direktörü, geri itmelerin engelleneceği güvencesi verdi

AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson da Frontex’den beklentinin yüksek olduğunu, düzensiz göçün engellenmesi, geri dönüşler, arama kurtarma, uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konularında rol üstlenmesi gerektiğini belirtti

AA (Brüksel / Varşova)

Avrupa Birliğinin (AB) sınır koruma ajansı Frontex’in yeni Direktörü Hans Leijtens, “Çalıştığım insanların ‘geri itme’ denilen şeyin bir parçası olmamasından sorumluyum. Eğer bir şey yasal değilse, yasak olmalı. Dolayısıyla bunun çok açık olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Leijtens, AB Komisyonunun İçişlerinden Sorumlu Üyesi Ylva Johansson ile Brüksel’de düzenlediği ortak basın toplantısında, 1 Mart itibarıyla göreve başlayacağı için onur ve mutluluk duyduğunu ifade etti.

Varşova merkezli kuruluşun pek çok zorlukla karşı karşıya olduğunu belirten Leijtens, “Üye devletleri sınırlarını koruma konusunda destekleyecek insanlarla çalışacağım konusunda rahatım. Frontex çalışıyor ve gerçekten somut sonuçlar elde ediyor. Daha fazla gelişim yolunda hızla ilerlemeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Leijtens, Frontex’in çalışma şekli konusunda geliştirilmesi gereken şeyler olduğuna dikkati çekerek, “Etkinliği artırmalıyız ve yasallığı sağlamalıyız. Benim için hesap verebilirlik, temel haklar ve sınır yönetimi önemli konular. Şeffaflığın temelini de bunlar oluşturuyor.” dedi.

Nasıl çalıştıkları konusunda çok açık ve şeffaf olmaları gerektiğinin altını çizen Leijtens, “Ne yaptığımızı ve neden yaptığımızı anlatabilmeliyiz çünkü Frontex özünde bir Avrupa ajansı ve Avrupa’nın değerlerini yansıtmalı. Bundan kesinlikle şüphe duyulmamalı.” diye konuştu.

Leijtens, sınır geçişlerinin modernizasyonu için çalıştıklarını ifade ederek, Şengen ve AB üyelerinin sınır geçişleriyle ilgili de çalışmalar yürüteceklerini söyledi.

Leijtens, Ege’de Yunanistan’ın geri itmelerine göz yumduğu, hatta işbirliği yaptığı iddialarıyla gündeme gelen Frontex’le ilgili bir gazetecinin “Basit bir ‘evet’ ya da ‘hayır’ sorusu. Gözetiminiz altında yasa dışı geri itme uygulamasına son vermeyi taahhüt ediyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Çalıştığım insanların ‘geri itme’ denilen şeyin bir parçası olmamasından sorumluyum. Eğer bir şey yasal değilse, yasak olmalı. Dolayısıyla bunun çok açık olduğunu düşünüyorum.”

Geri dönüşlere ağırlık verilecek

Johansson da “Frontex’ten yüksek beklentilerimiz var. Frontex’in müdahil olması gereken çok alan var.” dedi.

Düzensiz göçlerdeki artış konusunda değinen Johansson, Batı Balkan bölgesinin iç sınırlarında AB’ye göçü engellemek amacıyla Frontex’in konuşlandırılması için müzakerelerin sürdüğünü belirtti.

Johansson, Frontex’in uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele konusunda da rol üstlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Son dönemde AB’ye çok büyük miktarda uyuşturucu kaçırıldı. Geçen sene örneğin Anvers limanında rekor düzeyde, 100 tonluk kokain yakalandı. Bu yüzden gelecek haftalarda Anvers’i ziyaret edeceğim. İşbirliğimizi artırmak için Kolombiya ve Ekvador’a da gideceğim.” diye konuştu.

Diğer bir konunun sığınma başvurusu kabul edilmeyenlerin geri dönüşlerinin sağlanması olduğuna değinen Johansson, “Gelecek hafta geri dönüşlerle ilgili operasyonel stratejiyi açıklayacağım. Bu, ağırlık vereceğimiz konulardan biri.” ifadelerini kullandı.

Johansson, geri itmelerle ilgili de Akdeniz’de yıl başından bu yana 30 kişinin yaşamını yitirdiğini belirterek, “Önceliğimiz her zaman hayat kurtarmak olmalı. Frontex’in rolü bu. Eğer (Frontex) batma ya da kaybolma tehlikesi olan bot ya da tekne görürse, bunu durdurması için sahil güvenliği uyarmalı.” değerlendirmesini yaptı.