Geislingen unutmuyor, unutturmuyor

Almanya’nın birçok şehrinde olduğu gibi, Geislingen’de de 19 Şubat 2020’de yapılan ırkçı katliam protesto edildi.

Yaşar TAN (Geislingen)

DİDF Gençlik tarafından organize edilen protesto eylemi şehir merkezinde çok sayıda antifaşistin katılımıyla gerçekleşti. Göppingen-Geislingen Göçmen Kadınlar Birliği de eylemde hazır bulundu. Bir dakika saygı duruşu ile başlayan eylemde katledilenlerin isimler tek tek okundu. Katledilen Said Nesir Hashemi, Hamza Kurt, Mercedes Kierpacz, Gökhan Gültekin, Ferhat Ünver, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz, Vili Viorel Paun’un fotoğrafları sergilendi.

43 yaşındaki bir Alman, iki yıl önce ırkçı nedenlerle yabancı uyruklu dokuz kişiyi öldürmüştü. Hanau’lu fail, özel silahı ile göçmen kökenli insanları öldürmek için sokağa çıkmıştı. Onun için 19 Şubat 2020 akşamı, Hanau şehrinde 6 suç mahallinde, çoğu Türkiyeli sekiz erkek ve bir kadını vurarak öldürmüş, 6 kişiyi de yaralamıştı. 43 yaşındaki Irkçı katil, daha sonra eve giderek önce annesini ardından da kendisini öldürmüştü.

Ölenlerin birer birer kısa özgeçmişi anlatıldı. Ve ailelerinin konuşmaları dinletildi. Yapılan konuşmalarda katliama karşı sorumluların açığa çıkarılmadığı, katliamın bir kişinin üstüne atılarak, asıl sorumluların gizlendiği söylenirken, katliamın sorumlularının açığa çıkarılması ve ırkçılığa karşı mücadelenin önemi vurgulandı.