Göppingen Cemevi açılışı

Göppingen Alevi Kültür Merkezi satın almış olduğu Cemevi binasını yoğun bir katılım ile açılışını yaptı. Uzun uğraş ve emekler sonunda tüm maaliyetini cemevi üyeleri ve dostları tarafından finanse edilen Cemevi binası Göppingen çevresindeki herkesin hizmetine sunuldu.

Merhaba (Göppingen)

Açılış konuşmasını Göppingen Alevi Kültür Merkezi Başkanı Feday Özerdoğan yaptı. Konuşmasına katılımcılara yoğun ilgilerinden dolayı duyduğu mutluluğu belirtti, ve bu gecede desteği olan sponsorlarımıza, sunucularımıza, konuşmacılarımıza, sanatçılarımıza ve katılımcılara teşekkür etti.

Gazetemize iletilen bilgilendirmeyi aşağıda veriyoruz:

Özerdoğan şunları söyledi: Kurulduğu tarihten itibaren bir yer satın alma hayalimiz hep vardı. Bu hayalimize kavuşmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Cemevimizin bu duruma gelmesinde katkısı, emeği, desteği, yardımı ve lokması olan tüm üye ve dostlarımıza teşekkür ediyorum. Bedenen aramızdan ayrılan tüm üyelerimizi ise özlem ve saygıyla anıyorum, devirleri daim olsun. Verdiğiniz lokmalarla bu denli güzel bir Cemevinin sahibi oldunuz. Lokmalarınız niyetleriniz kabul olsun. Bundan sonra çocuklarımızı, gençlerimize cemevimize daha fazla gelmeleri konusunda destek olmalıyız. Gelecekte cemevimizin yönetimini gençlerimize verip bizler ise yardımcı olursak buralar dahada güzelleşecektir. Hepimiz sevgi, hoşgörü, barış, kardeşlik, iyilik gibi güzel kavramları içinde barındıran alevi inancını, alevi kültürünü geleceğe taşımak için katkı sunmalıyız. Eğer hep beraber bunu başarırsak yine hep beraber bizler kazanmış olacağız. Yani tüm insanlık kazanmış olacak.Tüm insanların inançlarından, dillerinden kültürlerinden ve özgürlüklerinden mahrum bırakılmadığı bir yaşam umudumuz ve mücadelemiz hep olacaktır.

Ardından söz alan 2. Başkan Hacer Başoğlu Almanca yaptığı konuşmasına aynı şekilde katkısı olan herkese teşekkür ederek başladı. Ardından uzun yıllardan bu yana yaptığı Göppingen Belediyesi ile ilgili çalışmalarını anlattı. Göppingen Belediyesine, Göppingen çevresindeki sivil toplum kuruluşlarının gerekliliğini ve önemine vurgu yaptı. Uzun yıllardır beraber çalışmamızdan dolayı memnuniyetini belirttti.. Göppingen şehrinde bulunan sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa bir çok etkinlik yaptıklarını anlatan Başoğlu, Göppingen Cemevi olarak bundan sonrada bu denli güzel çalışmalara devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Bundan sonrada bize ihtiyacı olan herkese dilini, inancını, kültürünü sorgulamadan yardım etme gayretimiz devam edecek.

Almanya Alevi Birlikleri Baden-Würtemberg bölgesi inanç kurulu başkanı Hüseyin Kazımoğlu Göppingen Cemevi’nin gerekliliği ve önemini belirterek başladığı konuşmasında emeği bulunan tüm canlara teşekkür etti. Alevi inancında önemli bir yeri olan böyle güzel bir cemevinin sahibi olduklarında dolayı tüm üyeleri kutladı. Göppingen Cemevin’e buradan yaşayan tüm canlarımız sahip çıkmalı ve burayı beraber yaşatmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde gelecek nesillere alevi inancını taşıyabiliriz. Bizler birlik ve beraberlik içinde yaşarsak buranın içini doldurup güzel günler görebilme umudumuz artar.

Göppingen Belediye başkanı Alex Maier ise konuşmasına Göppingen Alevi Kültür Merkezinde olmasından dolayı duyduğu mutluluğu belirtti. Şimdiye kadar yapılan projelerde bahsederken, Göppingen Alevi Kültür Merkezinin önemine ve gerekliliğine vurgu yaptı. Yine ayn şekilde beraber ortak çalışmamız gerektiğini belirtti. Göppingen belediyesi olarak her zaman Göppingen Alevi Kültür Merkezinin yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Almanya Alevi Kadınlar Birliği Baden-Württemberg Bölge Başkanı Ruhiye Akbaba söz aldı. Sözlerine kadınlarımıza desteklerinden dolayı teşekkür edip, alevi örgütlenmesinde kadının önemini belirtti. Kadınlarımız buraya sahip çıkıp ellerinde gelen desteği sunmakla doğru ve gerekli olanı yapmışlardır. Tüm kadınlarımız bundan sonrada bu desteklerini sürdürmeliler. Ancak o zaman bir anlam taşır şimdiye kadar vermiş oldukları emek ve mücadele.

Almanya Alevi Birlikleri Baden-Württemberg bölge başkanı Sedat Bican Alevilik inancında insana verilen değere vurgu yaptı. İnsana verdiğimiz değerden dolayı böyle bir binanın sahibi olduk, ve bu binayı insanlarımızın hizmetine sunduk. Bundan dolayı Göppingen Alevi Kültür merkezi üyelerine, yönetim kuruluna ve katkısı olan tüm insanlarımıza teşekkür ediyorum. Göppingen çevresinde yaşayan tüm insanlarımız buraya gelerek beraber ve barış içinde yaşamalıyız. Umudum ve dileğim Göppingen cemevi büyüyerek yoluna devam etmesi.

Baden-Würtemberg eyalet Parlamento milletvekili Ayla Çataltepe (GRÜNE) tören vesilesiyle yaptığı selamlama konuşmasında “Göppingen’deki Alevi toplumu hümanizm, barış, demokrasi ve insan haklarından yanadır” dedi. 1994 yılında kurulan Göppingen Alevi Merkezi, Göppingen’deki Ulmer Straße’de bulunan yeni ve daha büyük binayı kendi maddi kaynaklarıyla satın aldı ve yeniledi. Yenileme çalışmalarının tamamlanması Korona pandemisi dönemine denk geldiği için resmi açılış ancak şimdi yapılabildi.Göppingen Cemevinin faaliyetlerinin merkezinde insan, eğitim ve hoşgörünün yer aldığını söyledi. Göppingen Alevi kültür Merkezi ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyetini ve her zaman yanlarında olacağını belirtti

AABK eşit başkanı Hüseyin Mat konuşmasına Göppingen’deki canları selamlayarak başladı. Kurulduğu tarihten itibaren, kurucu üyeler başta olmak üzere başkanlara, yönetim kurullarına, kollarda görev alan tüm canlarımıza karşılık beklemeden emek, katkı, ve verdiğiniz mücadeleden dolayı kutladıktan sonra, Almanya’da Alevilerin kazanımlarından söz etti. Bu kazanımların en önemlisi ise Almanya hükümeti ile tüzel kişilik anlaşmasının imzalanmış olması yani hak eşitliği anlaşması olduğunu belirtti. Almanya da kamu tüzel kişiliği almak için kalan tüm eyaletlerde çalışmalara devem edildiğini belirtti. Hep beraber verilen bunca emek ve mücadelenin amacı ise insanların inancından, dilinden, ırkından dolayı ötekileştirilmediği, hak, hukuk, adalet ve barışın hakim olduğu savaşsız bir dünyada beraber yaşamaktır.

Sunuculuğunu Dilara Uçar ve Gökmen Yaşam yaptığı gecede sırasıyla sanatçılar Eren Boyraz, Solin, Kenan Batman, Erhan Şahin, Veysel Aydın sahne alarak müzik dinletisi sundular. Büyük ilgi çeken Veysel Aydın ın çalıştırdığı Göppingen AKM korosu dinleyicilerin alkışları arasında eserler seslendirdi.

Grup Reyna tarafından seslendirilen halaylarla ve oyun havalarıyla gece sona erdi.