Hanau katliamı Stuttgart’ta da protesto edildi

Hanau ırkçı katliamının 3. yılında, Almanya’nın Stuttgart şehri de eylemlerin yapıldığı yerlerdendi.

Gül Güzel (Stuttgart)

Anma! Adalet! Açıklama! Yargı Sonuçları! Şeklinde dizilen taleplerin sıralandığı 3. Yılında Hanau faşist saldırısı yine Almanya’nın birçok merkezinde yapılan eylemlerle protesto edildi. Almanya’nın Hanau şehrinde, 19 Şubat 2020’de yapılan ırkçı katliam, her sene daha büyük bir isyana bürünerek, yapılan eylemlerle protesto ediliyor.

Almanya’nın Stuttgart şehri de eylemin yapıldığı yerlerdendi. Bütün devrimci – antifaşist grupların yapmış olduğu çağrı ile düzenlenen eylem, 19 Şubat, saat 15.00’de Karls Platz meydanında başladı. Burada yapılan bir dakikalık saygı duruşu eylemi ardından, Hanau’da katledilenlerden Gökhan Gültekin’in abisi Çelik Gültekin’in göndermiş olduğu ‘’3 sene sonra Hanau’’ adlı mesajı okundu.

Toplanma alanında çok kültürlü halkların renkleriyle bir araya gelerek yapılan eylemde yapılan konuşmalar, açılan pankart ve dövizlerle faşizm ve ırkçılık lanetlendi. Yaklaşık 360 kişinin katıldığı eylemciler, yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki yürüyüşe geçerek, slogan, mesaj ve pankartlarıyla son miting alanı olan Marien Platz meydanına gelindi. Ancak bu son miting alanına gelene kadar yüzlerce özel giyimli komando görünümlü polisin eşliğinde yürüyüş iki defa durdurularak, eylem iptal edilmek istendi. Birinci neden yürüyüş güzergahında gördüklerini iddia ettikleri bir duman; ikinci neden ise yürüşçülerden birinin maske ve gözlük takarak, görünümünü gizlettiği iddia edildi. Ancak eylemi düzenleyenlerin karşıt mücadelesiyle her iki iddia boşa çıkarılarak son miting alanı olan Marien Platz meydanına gelindi. Yürüyüş boyunca atılan sloganlar,’’Hala Hanau’da ırkçı katliam!, Her yerde mücadele!, Hep birlikte Irkçılığa, Faşizme karşı!, Tek Hanau değil, her yerde mücadele!, Yurtdışı eden yetkililere karşı- Dayanışma gerçekleşmeli!, Avrupa’ya duvarlar örmeyin- Kalıcı ikamet her kes için!, Her yerde sınırları açın- Demir telleri çöpe atın!, Yaşasın evrensel dayanışma!  Denildi.

Miting alanı Marien Platz meydanında açılan ‘’Hanau tesadüf değildi!, Unutmuyoruz!, Affetmiyoruz! pankartının önünde mumlar yakılıp, kırmızı güllerle mumlar dizildi. Aynı şekilde Hanau’da katledilen, Said Nesir Hashemi, Hamza Kurt, Mercedes Kierpacz, Gökhan Gültekin, Ferhat Ünver, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz, Vili Viorel Paun’un isimlerinin bulunduğu döviz asıldı. Her katledilenin ismi okunurken, katılımcılar da yürsek sesle terkrarlayıp, bir siyah balonu uçurdu. Ardından meydana ‘’HANAU’’ yazılarak üzerine dizilen mumlar yakıldı; katledilenlerin posterleri eşliğinde kırmızı güllerden oluşan, Her yer Hanau / Anmak Mücadele etmektir! Yazılı çelenk bırakıldı.

Burada da yapılan kınama ve protesto içerikli konuşmalarla, Alman Hukuku ve siyasetçileri eleştirilerek, bu ve benzeri olayların olmaması için en ufak bir önlem alınmadığı gibi devrimci-sol hareketlere polis güçlerinin saldırı ve benzeri kötü muameleleri örnek gösterildi. Saat 17.30 civarında eyleme son verildi.

3 yıl önce ne olmuştu?

43 yaşındaki bir Alman, üç yıl önce ırkçı nedenlerle yabancı uyruklu dokuz kişiyi öldürmüştü.

Hanau’lu fail, özel silahı ile yabancı kökenli insanları öldürmek için sokağa çıkmıştı. Onun için 19 Şubat 2020 akşamı, Hessen şehrinde 6 suç mahallinde, sekiz erkek ve bir kadını vurarak öldürmüş; 6 kişiyi de yaralamıştı. 43 yaşındaki Irkçı katil, daha sonra eve giderek, önce annesini ardından da kendisini öldürmüştü.

Ülke çapında yapılan bu anma ve protesto eylemleri aynı zamanda ırkçılığa ve aşırı sağcılığa karşı daha kararlı bir mücadele amaçlı tutum olarak sergileniyor. Ancak Hanau’da yürütülen dava hala bir sonuca gitmeyerek, 2023 yaz ortasına kadar devam edeceği düşünülüyor.