Hatası pahalıya mal olan Özdemir uyarıyor

Ulm’da yaşayan Ümit Özdemir asbestli tuğlaları bahçesine bırakınca 80 gün hapis veya 3 bin 200 euro para cezası aldı. Yüksek cezaya itiraz eden Özdemir’in duruşması 16 Kasım’da.

Merhaba (Ulm)

Ümit Özdemir dairelerinden birinde bulunan, Nachtspeicherheizung (Almanya’da geceleri elektrik fiyatlarının ucuz olmasından dolayı tasarruf sağlayan bir ısıtma sistemi) kalorifer sistemini söküp, içindeki tuğlaları da uzun süre bahçede bırakması başını oldukça ağrıttı. Bu ısıtma sistemi son yıllarda artık kullanılmıyor. Bunun en büyük nedeni de içinde bulunan tuğlaların içinde insan sağlığına da zararlı kanserojen madde olan asbestli olması. Asbestli maddeler, yıllar içinde insanlarda kansere yol açıyor.

Eve polis geldi

            Kiracısı ile anlaşamayan ve 10 bin euro da zarara giren Ümit Özdemir, kiracısının şikayeti üzerine farklı bir sorun yaşadı. Tuğlaların zararlı olduğunu bilen kiracı, bu konuda bilgi sahibi olmayan Özdemir’i bilgilendirmek yerine polise şikayet etti.

            Eve gelen sivil polislere durumu anlatan Özdemir, gazetemize de yaptığı açıklamada “Ben tuğlaların asbestli kimyasal madde içerdiğini ve hatta asbestin ne olduğunu da bilmiyordum” dedi. Kaloriferi söktükten sonra tuğlarını daha sonra atmayı düşünen Özdemir “Zararlı olduğunu bilsem kesinlikle bırakmazdım. 30-40 adet olan tuğlalar, bahçe de geniş olduğu için ayrı bir rahatsız edici görüntü vermiyordu” derken, bunun bilmeden yapılan bir hata olduğunu kabul ettiğini belirtti.

            Polislerden sonra, hemen aynı gün tuğlaları özel çöp yerine götürüp attığını söyleyen Ümit Özdemir şunları belirtti: “Belli bir ceza geleceğini tahmin ettim tabii ki o saatten sonra. Ama cezanın ya 80 gün ya da 3 bin 200 euro olacağı aklımın ucundan bile geçmezdi. Ceza indirimi için avukatım aracılığıyla cezanın yüksekliğine itiraz ettim. Önümüzdeki hafta, 16 Kasım duruşma var. Bakalım ne çıkacak. Ben her şeye rağmen herkesin dikkatli olması çağrısında bulunuyorum. Zararlı olduğunu şimdi benim de bildiğim bu kanserojen madde barındıran tuğla veya diğer malzemeler kesinlikle özel çöp depolarına götürülmelidir.”