Hayatını kaybedenlerin sayısı 40 bine yaklaştı

Türkiye’nin 11 ilinde büyük yıkıma neden olan Maraş merkezli depremlerde şu ana kadar 39 bin 672 insanın yaşamını kaybettiği belirtildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 39 bin 672’ye yükseldiğini duyurdu.

CNN Türk’teki Tarafsız Bölge programında Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtlayan Soylu, “Arama kurtarma çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığı, 300 binada çalışmaların devam ettiği bir bölümü Hatay Antakya, bir bölümü Kahramanmaraş’ta bir kısmının Adıyaman’da bir de Diyarbakır’da devam ettiğini söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 99 depreminden itibaren deprem hazırlıklarını sürdürdüğünü öne süren Soylu, “Bizim hazırlığımız İstanbul depremiydi. Fakat Kahramanmaraş hattı da bizim için önemli alanlardan bir tanesiydi” dedi.

Soylu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Herkesle beraber depremin ortaya çıkardığı sonuçları telafi edebilmek ve ağır süreçteki yaraları sarmak için mücadele ortaya koyuyoruz. Antakya’dayız şu anda. Biraz önce Osmaniye’deydim. Her bir bölgede değerlendirme yapıp, Ankara’daki merkezle ve sayın Cumhurbaşkanımızla paylaşmak ve anlık koordinasyon için arkadaşlarımızla değerlendirme içerisindeyiz. 39 bin 672 vatandaşımızı kaybettik. Arama kurtarma çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığı, 300 binada çalışmaların devam ettiği bir bölümü Hatay Antakya, bir bölümü Kahramanmaraş’ta bir kısmının Adıyaman’da bir de Diyarbakır’da devam ettiğini söyleyebilirim.”

“HAZIRLIĞIMIZ İSTANBUL DEPREMİYDİ”

“3-4 yıldır Türkiye, 99 depreminden itibaren deprem hazırlıklarını sürdürüyor. Devletin gücünün nasıl olabileceğini ortaya koymaya çalışıyor. Bizim hazırlığımız İstanbul depremiydi. Fakat Kahramanmaraş hattı da bizim için önemli alanlardan bir tanesiydi.

Kapasite anında harekete geçirildi. Bu hazırladığımız kapasite jandarmasından, polisine kadar TSK’dan DSİ’sine kadar bütün arama kurtarma ekiplerimize kadar uluslararası sisteme kadar. Biz saat 5.30’da uluslararası sisteme çağrıya çıktık. Şöyle bir durum söz konusu, yaklaşık buraya ulaşabilenler 18-19 saatte ulaştılar. Türkiye’nin her tarafından anında yönlendirdi. Nurdağı yolu farklı noktaya gelmiş. Ankara – Konya arası kapanmış hem hava şartları hem yol şartları. Bütün araçlar yola çıktı, bütün araçlar gidebildiği her yere kadar ulaşmaya çalıştı. 20 binin üzerinde binada arama kurtarma yapıldı. 20 binin üzerinde bina yapıldı 10 ayrı bölgede. Siz elinizdeki bütün arama kurtarma personeliyle ulaşabildiğimiz maksimum sayı 35 bindir. Bu depremin büyüklüğü, etkisi, bu depremin yıktığı binalar ve bu depremin özellikle yıktığı fay hattı esas itibarıyla ve biraz önce anlattığım koşullar havalimanlarının kapalı olması, telefonların çekmiyor olması, hava şartlarının ciddi şekilde etkilemesi evet bir zaman diliminde alana ulaşmayı zorlandırdı. Ama o insanlar yola çıktı.”