“Hayırlı Devrimler Uşağum!”


Şair-Yazar Emin Şir’in “Hayırlı Devrimler Uşağım” adlı dokuzuncu kitabı çıktı.

Merhaba Haber Merkezi

Yazar-Şair Emin Şir’in dokuzuncu kitabı “Hayırlı Devrimler Uşağum!” NotaBene Yayınları tarafından yayımlandı. Öykü türünde çıkan kitap, raflarda yerini aldı.

Emin Şir, Hayırlı Devrimler Uşağum ile bizi koltuklarımızdan alıp yıllar önceye, Karadeniz kıyısında bir kente doğru yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculukta bizi unutmakla hatırlamak arasındaki ince çizgide dolaştırıyor, yolunu aydınlatan güzel insanlarla tanıştırıyor. O insanların acılarını, mücadelelerini, sevinçlerini getiriyor önümüze. “Zaman geçtikçe, anılar eskidikçe unutuyor muydu insan yoksa hatırlamak mı istemiyordu? Unutursak ve bir zaman sonra hatırlarsak bu hatırladıklarımız unuttuklarımız mı olacaktı? Yoksa hatırladıklarımız, hafızamızın zaman içinde öyküleştirdiği anılardan mı ibaretti?” diye soruyor.

Yer yer gözlerimizi dolduran bir hüznü koyuyor baş köşeye, yer yer gülümseten hikâyelerle kesiyor yolumuzu. Bazen öfkelenip yumruklarımızı sıkıyoruz, bazen ılık bir rüzgârla ürperiyor içimiz bu yolculukta.

“Hatıralar kuşlar gibi / Dal ister konacak” diyerek başlayan Hayırlı Devrimler Uşağum, “Ben yürürken kelimeler de içimde yürüyor…” diyerek devam ediyor ve kitabı okuduktan sonra bir türkü bırakıyor hafızamıza: “Bir insan ömrünü neye vermeli…”


Emin Şir

1963, Rize doğumlu. 2006 yılında “Ruhumun Hüzünler Eşkıyası”, 2008 yılında “Kayıtdışı Envanter”, 2012 yılında “Geçmişimdi”, 2014 yılında “Kiraz Zamanı”, 2016 yılında “Âh Ki”, 2018 yılında “Mümkün Aşklar Masalı (Seçme Şiirler)”, “Yapayangın” ve yine bu yıl, 2021’in Mayıs ayında “Gölgem Mürekkep Lekesi” adlı şiir kitaplarını yayımlandı. Eski Zaman Aşkıyaları, Unutmak Olmaz, Karadeniz’in Sol Dalgaları belgesel sahne gösterileri ile Bir Kentin Bayram’ıydı, Çamlıhemşin Mektubu, Yusuf Makamı, Dağban | Ahmet Uzun ve Merak Etme Anne | Gezi Direnişi Günlüğü, Ajitatör | Bülent Uluer, Köylü | İsmail Yeşilyurt belgesel filmlerini hazırladı. 80 ülkede ve 11 dilde hizmet veren bir mobil uygulamaya hikâyeler yazıyor.


Hayırlı Devrimler Uşağım!

Şair : Emin Şir
Yayınevi: NotaBene Yayınları
Basım tarihi: Aralık 2021
Sayfa sayısı: 128 sayfa