Her yer Hanau, her yerde protesto eylemi

Almanya’nın yaklaşık 120 merkezinde, Hanau şehrinde 19 Şubat 2020’de yapılan ırkçı katliam, yapılan eylemlerle protesto edildi. Stuttgart’taki eyleme 700 kişi katıldı.

Gül Güzel (Stuttgart)

Almanya’nın Stuttgart şehri de eylemin yapıldığı şehirlerdendi. Bütün devrimci – antifaşist grupların yapmış olduğu çağrı ile düzenlenen eylem, dün, saat 15.00’de Eyalet Parlamentosu önündeki Eckensee’de başladı. Burada yapılan bir dakikalık saygı duruşu eylemi ardından Hanau’da katledilenlerden Gökhan Gültekin’in abisi Çelik Gültekin’in göndermiş olduğu ‘’2 sene sonra Hanau’’ mesajı okundu.

Toplanma alanında yapılan konuşmalar, açılan pankart ve dövizlerle faşizm ve ırkçılık lanetlendi. Yaklaşık 700 kişinin katıldığı eylem, yaklaşık 5 km uzunluğundaki yürüyüşe geçerek, slogan, mesaj ve pankartlarıyla son miting alanı olan Marien Platz meydanına gelindi. Yürüyüş boyunca atılan sloganlar,’’Halle, Hanau’da ırkçı katliam-Her yerde mücadele!, Hep birlikte Irkçılığa, Faşizme karşı!, Tek Hanau değil, her yerde mücadele!, Yurtdışı eden yetkililere karşı- Dayanışma gerçekleşmeli!, Avrupa’ya duvarlar örmeyin- Kalıcı ikamet her kes için!, Her yerde sınırları açın- Demir telleri çöpe atın!, Yaşasın evrensel dayanışma! 

Miting alanı Marien Platz meydanında açılan ‘’Hanau tesadüf değildi!, Unutmuyoruz!, Affetmiyoruz! pankartının önünde mumlar yakılıp, kırmızı güller dizildi. Aynı şekilde Hanau’da katledilen, Said Nesir Hashemi, Hamza Kurt, Mercedes Kierpacz, Gökhan Gültekin, Ferhat Ünver, Fatih Saraçoğlu, Sedat Gürbüz, Vili Viorel Paun’un isimlerinin bulunduğu döviz asıldı. Burada da yapılan kınama ve protesto içerikli konuşmalarda, Alman Hukuku ve siyasetçileri eleştirilerek, bu ve benzeri olayların olmaması için en ufak bir önlem alınmadığı gibi devrimci-sol hareketlere polis güçlerinin saldırı ve benzeri kötü muameleleri örnek gösterildi.

ACTION, AGİF, MLKP, Partizan, Verdi gibi çok sayıda parti, örgüt ve sendikaların bayraklarıyla katıldığı eylem, saat 17.30 civarında eyleme sona erdi.

2 YIL ÖNCE NE OLMUŞTU?

43 yaşındaki bir Alman, iki yıl önce ırkçı nedenlerle yabancı uyruklu dokuz kişiyi öldürmüştü.

Hanau’lu fail, özel silahı ile yabancı kökenli insanları öldürmek için sokağa çıkmıştı. Onun için 19 Şubat 2020 akşamı, Hessen şehrinde 6 suç mahallinde, sekiz erkek ve bir kadını vurarak öldürmüş; 6 kişiyi de yaralamıştı. 43 yaşındaki Irkçı katil, daha sonra eve giderek önce annesini ardından da kendisini öldürmüştü.

Ülke çapında yapılan bu anma ve protesto eylemleri aynı zamanda ırkçılığa ve aşırı sağcılığa karşı daha kararlı bir mücadele amaçlı tutumdur.