Irkçı parti AfD protesto edildi

Almanya için Alternatif (Alternative für Deutschland) AfD’nin Baden-Württemberg eyalet kongresi; Offenburg’ta sendikalar, demokratik kurumlar ve antifa gençlik tarafında protesto edildi.

Ali Çarman (Offenburg)

Parti, kamuoyunda bilinen ırkçı ve neonazi grupların ortaya çıkarmış olduğu görüntülerden uzak durdu. Dazlak, deri motlu, siyah çizmeli kilişeleri kullanmazken akademik kariyerleri olanlara yer verdi. Popülist söylemlerle sürekli ılımlı açıklamalarda bulundu. Gerçek kimliğini saklamada önemli bir marifete sahip. Böylelikle muhafazakar, milliyetçi kesimlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

2013 yılında kurulan AfD, aynı zamanda 10. yılını kutlayarak eyalet kongresini yapması için bu kez Offenburg şehrindeki Messe salonunu seçti.

Demokratik güçler, ta başında itibaren en geniş bir ittifak sağlayarak kamuoyunu bilgilendirerek yapılacak yürüyüş ve mitinge katılım çağrısı yaptı.

Naziler defolsun

Belediye binası önünde saat 10 da itibaren toplananlar hep birlkte Nazis Raus (naziler defolsun) diye tempo tuttular.

IG Metall sendikası Stuttgart şubesi eylemin bütün teknik donanımını üstlenerek gençlere destek verdi. Alman sendikalar birliği (DGB), eğitim sendikası (GEW), kamu sendikası (ver.di) nın yanı sıra; SPD, Yeşiller ve Sol Parti eyleme katılan güçler oldular.

IG Metall sendikası adına yapılan konuşmada, ırkçı ve aşırı sağcıların asıl olarak işçilerin birliğine zarar verdiklerine dikkat çekilerek fabrikalarda bu konuda daha dikkatli davranacağız denildi.

Saat 12’de, AfD kongresinin yapıldığı salona doğru yürüyüşe geçildi.

Dayanışmayı büyütelim

Gençlerin yoğun olduğu eyleme 2 bin kişi katıldı. Yürüyüş kolunun en önünde, sağcı kışkırtma yerine Dayanışma yazılı ortak pankart taşındı. IG Metal üyesi genç işçilerin hazırladığı; Fabrikalar faşistlere karşı (Gegen Faschos im Betrieb) pankartı dikkatleri çekti.

Yürüyüş boyunca çevreden izleyenler alkışlarla eyleme destek verdiler. AfD kongresinin yapılmakta olduğu kongre salonu çevresi bariyerler ve polislerce koruma altına alınmıştı. Kaldı ki, AfD nin her gösterisi polisler sayesinde olmakta.

Messehalle salonu önünde kurulan sahnede konuşmalara devam edildi. Burada zaman zaman taşkınlıklar yaşasa da herhangi bir çatışma olmadı.

Polis coplarla saldırdı

Mitingin resmi olarak bitirilmesinde sonra 500 kadar genç şehir merkezine doğru yürüyüşe devam etmek istedi. Polis gençlerin demokratik bir hak olan istemlerini kabul etmeyip onları sürekli kışkırttı. Yer yer prokove etti. Ve olanlar oldu bir anda havada coplar uçuşmaya başladı. Yetmedi bu kez su sıkmaya başladı.

Polis kendilerinden 4 kişinin yaralandığını duyurdu. Antifa gençler açıklamalarında onlarca arkadaşının coplarla darp edildiği ve onlarcasının tutuklandığını duyurdu. Gözaltına alınanlar kimlik tesbiti ardında serbest bırakıldı.

Antifa gençliği açıklamasında: Kapitalizmin krizinin daha belirgin hale geldiği, hayat pahalılığı ve enerji krizinin herkesi vurduğunu üstelik çalışanların ücretlerindeki durgunluk dikkate alındığını hayat daha zorlaşmakta. Bunun için ırkçılığa karşı hep birlikte daha aktif olmalıyız denildi.