Irkçı Sırp lider Dodik’ten Bosna Hersek Savcılığına “soruşturma” tepkisi

Milorad Dodik: “Bosna Hersek Savcılığının ve Mahkemesinin, Sırp Cumhuriyeti topraklarında faaliyetlerini yasaklayacağız. Tarafsız bir yargının oluşmasını sağlayacağız”

AA (Saraybosna)

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik, Sırp Cumhuriyeti entitesinde bulunan siyasi partilerin genel merkez binalarına düzenlenen baskınlara ve siyasetçiler hakkında başlatılan soruşturmaya sert bir dille tepki gösterdi.

Dodik, Bosna Hersek Savcılığının başlattığı bu sürecin tamamen siyasi olduğunu ve ülkenin sonunu getirebileceğini belirterek, “Bu yapılan, her anlamda Bosna Hersek Federasyonu’nda Sırp Cumhuriyeti’ni istikrarsızlaştırma girişimidir.” dedi.

Milorad Dodik, “Bosna Hersek Savcılığının ve Mahkemesinin, Sırp Cumhuriyeti topraklarında faaliyetlerini yasaklayacağız. Tarafsız bir yargının oluşmasını sağlayacağız. Bir ay içerisinde kendimize ait Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunu kuracağız.” diye konuştu.

Bosna Hersek Yüksek Temsilciliğini “sahte” olarak nitelendiren Dodik, “Sırp Cumhuriyeti’nin, Yüksek Temsilci Christian Schmidt gibi kişilerin yaptırım tehditleri ile ayaklar altına alınmasına izin vermeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Bosna Hersek’te Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisinde alınan kararlara tepkiler sürerken güvenlik, Sırp Cumhuriyeti entitesinde bulunan siyasi partilerin genel merkez binalarına baskın düzenlemişti.

Bosna Hersek Savcılığı, baskınlarla ilgili “Anayasal düzene saldırı soruşturması kapmasında belgelerin alınması için baskın düzenlenmiştir.” açıklamasını yaparken, aranan belgelerin Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisindeki tartışmalı oturumla ilgili olduğu belirtilmişti.

Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisinde alınan tartışmalı kararlar

Bosna Hersek Meclisi uluslararası toplumun da baskısıyla 2005 yılında bir reform paketini onaylamak için toplanmıştı. Devlet kurumlarının güçlendirilmesini hedefleyen pakete, o dönemde Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Sırp üyesi Milorad Dodik ve partisi de destek vermişti.

Ordunun birleştirilmesi, istihbarat kurumu, ortak vergilendirme sistemi, hakimler ve savcılar konseyi gibi bazı kurumları kapsayan paket, bu kurumların yetkilerinin entitelerden alınıp devlet seviyesine taşınmasını öngörüyordu.

10 Aralık 2021’de Milorad Dodik’in çağrısıyla Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisi toplanmıştı. Oturumda Bosna Hersek devletine ait silahlı kuvvetler, vergi idaresi ve adli sistem kurumları gibi ortak kurumların yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesine yönelik tasarı tartışılmıştı.

Bu yetkilerin Sırp Cumhuriyeti entitesine devredilmesi için Bosna Hersek Meclisinde oy çokluğuyla karar alınması gerekirken, Dodik’in çağrıda bulunması üzerine Sırp Cumhuriyeti Entite Meclisi, 11 Aralık’ta olağanüstü oturum kararı almıştı.

Dodik, oturumda “İçinde bulunduğumuz zor durumları aşamazsak Bosna Hersek’in parçalanması ve Sırp Cumhuriyeti’nin ülkeden ayrılması kaçınılmaz.” ifadesini kullanmıştı.

Sırp lider Dodik öncülüğünde toplanan Meclis, sunulan tasarıları kabul etmişti.

ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya’nın Bosna Hersek büyükelçilikleri ve Avrupa Birliği delegasyonu, Sırp Entite Meclisinde onaylanan “devlet kurumlarının yetkilerinin entite kurumlarına devredilmesi” kanununu sert bir dille eleştirmiş ve Meclisi bu karardan vazgeçmeye çağırmıştı.

Bosna Hersek Savcılığı, Dodik başta olmak üzere Sırp Cumhuriyeti entitesindeki siyasetçiler hakkında soruşturma başlatmıştı.