Kanadalı Sırp yönetmen sömürgecinin sesi olmaya devam ediyor

Yeni belgeselde Bosna’daki soykırım inkar ediliyor. Kanadalı Sırp yönetmen Boris Malagurski tarafından çekilen ve “Sırpların özgürlük mücadelesini” anlatan film Boşnaklardan büyük tepki topladı. Malagurski, 2009’da da Kosova’nın bağımsızlığını hazmedemeyen ve ırkçı içerikli bir belgesel yapmıştı.

Merhaba Haber Merkezi

Kanada Soykırım Araştırma Enstitüsü (IGK), Malagurski’nin “kendi bakış açısı” ile Sırpların tarihteki özgürlük mücadelesinin anlatıldığı filmin Avrupa genelinde yapılması planlanan gösteriminin durdurulması için imza kampanyası başlattı.

IGK Başkanı Emir Ramic, yaptığı açıklamada, 67 ülkeden 31 bin imza toplandığını belirterek, “İmza atanların hepsi Kanadalı Sırp yönetmenin ‘Sırp Cumhuriyeti: Özgürlüğün Mücadelesi’ (Republika Srpska: Borba za slobodu) isimli filminden derin endişe duyuyor.” dedi.

Soykırım suçlularının yüceltilmesinin yanlış olduğunu aktaran Ramic, Malagurski’nin filminin “yeni bir soykırıma” teşvik ettiğini savundu.

Ramic, filmde Bosna Hersek’in devlet olarak inkar edildiğini ve bunun Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan en büyük insanlık dramı olarak nitelendirilen Srebrenitsa soykırımına da büyük bir darbe olduğunu kaydetti.

Bu arada, Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karic de Avusturya’nın Salzburg kentindeki mevkidaşına gönderdiği mektupta, filmin propaganda yaptığına işaret ederek, gösterimin iptal edilmesini istemişti.

Lahey’deki Uluslararası Adalet Divanı, 2007 yılında aldığı kararda, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesinden (ICTY) gelen kanıtlar doğrultusunda 1995’te Srebrenitsa ve civarında yaşananları “soykırım” olarak nitelendirmişti.

Sömürgeciliğin savunucusu bir Sırp milliyetçisi

Kosova sancısı da olan Malagurski, 2009’da da Kosova’nın bağımsızlığını hazmedemediği çok net görülen içerikte bir belgesel de yapmıştı.

Kosovo: Can You Imagine? (Kosova: Hayal Edebiliyor musunuz?) adlı ırkçı içerikli belgesel 2009’da çıktı.

            Filmin konusu kısaca şöyle:

Belgesel, Kosova’da “insan haklarından yoksun” yaşayan Sırpların hikayelerini anlatıyor. Kosovalı Sırpların çoğu ülke içinde yerinden edilmiş durumda, bazıları küçük konteyner kamplarında, gettolarda yaşıyor, tüm bunlar 21. yüzyılda Avrupa’nın kalbinde. 1999’daki bombalamalardan sonra NATO ve BM Kosova’nın kontrolünü Belgrad’dan aldığından beri, yereldeki Sırplar, yardım isteyebilecekleri kimse olmadan korku ve umutsuzluk içinde yaşıyorlar. Her gün hangi vahşetle yüzleşmek zorunda kaldıklarını öğrenince şok olacaksınız.”

Sırp milliyetçisi Malagurski’nin Kosova üzerine başka belgeselleri de var. Sırp devletinden destek gören ırkçının Karadağ üzerine de bir filmi bulunuyor.