Karayel’den Reutlingen’de sergi: Kadına yönelik şiddete hayır de!

“Kadına yönelik şiddete hayır de!” konulu 12. Don Quichotte Uluslararası Karikatür Yarışması Sergisi İstanbul’dan sonra Reutlingen’de açılıyor.

Merhaba (Reutlingen)

2019 yılında gerçekleşen ve Uluslararası E-Mizah Dergisi Don Quichotte ile İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddete Hayır!” konulu uluslararası karikatür yarışmasının sergisi pandemi nedeniyle iki yıl gecikmeli olarak 9 Eylül’de Maji Art Gallery’de açıldı. Büyük ilgi gören serginin ikinci durağı ise Reutlingen. Reutlingen Volkshochschule’de açılacak olan sergiye Reutlingen Belediyesi ile Frauen Forum Reutlingen, Ferda International, ve Partnerschaft für Demokratie Reutlingen gibi Kadın Toplumları destek veriyor.

Tüm seçici kurul üyelerinin kadın çizerlerden oluştuğu yarışmaya 62 ülkeden, 394 karikatürist toplam 1040 eserle katıldı. Seçici kurul, ezilen, hor görülen ve dayak yiyen kadını değil güçlü, hakkını arayan kadını simgeleyen karikatürleri değerlendirmeye aldı. Yarışmanın ana teması, erkek egemen dünyaya kadınların isyanı olarak belirlenmişti. Uluslararası e-mizah dergisi Don Quichotte’ın Genel Yönetmeni Erdoğan Karayel, ilk kez bir yarışmada seçici kurul arasında yer almadı ve sadece organizasyonun sosyal medya paylaşımlarını üstlendi. Organizasyonun tüm aşamaları kadınlardan oluşan bir ekiple yönetildi.       

Yarışmanın ana partnerliğini ve İstanbul koordinasyonunu üstlenen İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği Başkanı Gaye Donay; sosyal medya koordinasyonunu ve uluslararası yazışmaları yürüten (aynı zamanda deneyimli bir reklamcı olan) Uluslararası İlişkiler Uzmanı Sedef Tenim; yarışmaya gelen tüm karikatürleri tek tek arşivleyen ve seçici kurullara yönlendiren Teknik Asistan Elif Özer, örnek bir ekip çalışması yaparak bu organizasyonu gerçekleştirdiler.

Yarışmanın seçici kurulu uluslararası tanınmış kadın çizerlerden oluştu. Ön Seçici Kurul üyelerini; Farzane Veziri Tabar, Shirin Gholipour (İran) ve Aslı Alpar (Türkiye); ana seçici kurulu oluşturan kadın çizerler ise; Marlene Pohle (Arjantin), Elena Ospina (Kolombiya), Martha Barragan Mar (Meksika), Natalia Forcat (Arjantin), Anne Derenne (İspanya), Maya Tcholakova (Bulgaristan), Nani Mosquera (İspanya), Shiva Zamanfar (İran), Nicoleta Ionescu (Romanya), Doaa Eladl (Mısır) ve Marina Bondarenko (Rusya)’dan oluştu.

Uluslararası düzenlenen yarışmaya katılım süresi 31 Mart 2020 tarihinde sona erdi. Ön Seçici Kurul üyeleri Farzane Veziri Tabar (İran), Shirin Gholipour (İran) ve Aslı Alpar (Türkiye) karikatürleri büyük bir itina ile inceleyerek 100 finalist karikatürü belirledi. Ardından ana seçici kurulda yer alan çizerler oldukça titiz bir çalışmayla 100 karikatürü tek tek punlayarak ödülleri belirlediler. Ödül kazanan karikatürler ise şöyle:

– Birincilik Ödülü: Pepe Sanmartin-Peru (91 Puan)

– İkincilik Ödülü: Mahmoud Nazari-İran (85 Puan)

Ve Marco De Angelis-İtalya (85 Puan)

– Üçüncülük Ödülü: Liu Qiang-Çin (83 Puan)

Özel Ödüller (Sertifika):

– Hey Çocuklar Magazin Özel Ödülü: Liz Franca-Brezilya (81 Puan)

– ÇYDD Baden-Württemberg Özel Ödülü : Neltair Abreu-Brezilya (77 Puan)

– Maji Art Gallery Özel Ödülü: Oğuz Demir-Türkiye (73 Puan)

– Kafa Live Stuttgart Özel Ödülü: Cai Wei Dong-Çin (73 Puan)

– Safran Stuttgart Özel Ödülü: Marco D’agostino-İtalya (71 Puan)

– Miyhav E.v. Stuttgart Özel Ödülü: Keyvan Varesi-İran (70 Puan)

– Postagentur Gerlingen Özel Ödülü: Keivan Amidpour-İran (65 Puan)

– Tgbw Baden Württemberg Türk Toplumu Özel Ödülü: Angel Boligan-Meksika (58 Puan)

– Tigersport Akademie Özel Ödülü: Paulo Sergio Jindelt-Brezilya (57 Puan)

– İstanbul Düşünce Derneği Özel Ödülü: Oleksy Kustovsky-Ukrayna (55 Puan)

– Yeditepe Üniversitesi Özel Ödülü: Izabela Kowalska Wieczorek-Polonya (54 Puan)

– Nazar İstanbul Özel Ödülü: Jitet Kustana-Endonezya (53 Puan)

– Metropol Fm Berlin Özel Ödülü: Didie Sri Widiyanto-Endonezya (52 Puan)

– Add Stuttgart Özel Ödülü: Marilena Nardi-İtalya (52 Puan)

– Don Quichotte Özel Ödülü: Michel Moro Gomez-Küba (48 Puan)

– İntegra Filder E.v. Özel Ödülü: Mahmood Nazari-İran (43 Puan)

– Renovierung 0711 Özel Ödülü: Julio Carrion Cueva-Peru (41 Puan)

10 Karikatüre Özel Teşekkür :

– Fadi Abou Hassan-Norveç ( 41 Points)

– Mohammad Ali Khalajı-İran (38 Points)

– Dalcio Machado-Brezilya(38 Points)

– Luc Descheemaeker-Belçika (37 Points)

– Antonio Rodriguez-Meksika (37 Points)

– Alisson Ortiz Alfonso-Brezilya (33 Points)

– Bernard Bouton-Fransa (28 Points)

– Ali Ghanat-İran (24 Points)

– Hossein Naghib-İran ( 23 Points)

Yarışmada ödül kazanan ve finale kalan karikatürlerden seçilmiş elli karikatürden oluşan ikinci sergi Reutlingen Volkshochscule’de gerçekleşecek. Açılış kokteyli 24 Eylül’de saat 179.00’da gerçekleşecek. Pandemi nedeniyle hijyen koşullarının uygulanacağı sergide maske ve mesafe zorunluluğuna özen gösterilmesi önemle belirtiliyor. Sergi açılışı öncesi Reutlingen Volkshocshschule yetkilisi Thomas Becker ve Don Quichotte Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Karayel kısa bir konuşma yapacaklar. Kadına yönelik şiddete “Hayır!” diyen ve özellikle Baden Württemberg sınırları içinde yaşayan tüm mizahseverler sergiye davetliler. Serginin gerçekleşeceği adres:  Volkshochschule Reutlingen GmbH (Foyer und 1. OG) Spendhausstraße 6,  D 72764 Reutlingen