Karikatür sergisi: Kadına yönelik şiddete hayır!”

“Kadına yönelik şiddete hayır!” konulu 12. Don Quichotte Uluslararası karikatür yarışması sergisi İstanbul’dan sonra Reutlingen’de açıldı.

Merhaba (Reutlingen)

2019 yılında gerçekleşen ve Uluslararası E-Mizah Dergisi Don Quichotte ile İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği tarafından düzenlenen “Kadına Yönelik Şiddete Hayır!” konulu uluslararası karikatür yarışmasının sergisi pandemi nedeniyle iki yıl gecikmeli olarak 9 Eylül’de Maji Art Gallery’de açıldı. Büyük ilgi gören serginin ikinci durağı ise Reutlingen oldu. 24 Eylül’de Reutlingen Volkshochschule’de açılışı yapılan sergiye Reutlingen Belediyesi ile Frauen Forum Reutlingen, Ferda International, ve Partnerschaft für Demokratie Reutlingen gibi Kadın Toplumları destek veriyor. 27 Kasım’a kadar açık olacak sergi, özellikle Volkshochschule’ye yoğun şekilde gelen öğrencilerin ilgi odağı olacak. İki yıl önce yine aynı yerde açılan “Çocuk Gelinler” sergisi de büyük ilgi görmüştü.

Serginin açılış konuşmasını Reutlingen Volkshochschule yetkilisi Thomas Becker yaptı. Kadına yönelik şiddeti ve “İstanbul Sözleşmesi”ni kapsayan konuşmasını Erdoğan Karayel’e teşekkürle bitirdikten sonra serginin düzenleyicisi Verena Hahn kürsüye geldi. Tüm dünyada gittikçe artan çocuk tacizlerinden sonra kadına yönelik şiddete de karikatür sanatıyla bir kez daha “Hayır!” dediklerini belirten Frau Hahn, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmasına bir anlam veremediklerine değindi. Verena Hahn konuşmasınn sonunda serginin düzenleyecisi Erdoğan Karayel’i kürsüye davet etti.

Pandemi nedeniyle hijyen kuralları gereği mesafeli oturan paneldeki konukları selamlayarak konuşmasına başlayan Karayel, ilk kez bir yarışmada kendisini bilerek saf dışı bıraktığını ve tüm organizasyon ekibinin kadınlardan oluştuğunu belirtti. Kendisinin sadece teknik konularda ve sosyal medyada tanıtımı ve paylaşımı üstlendiğini belirten Karayel, “Çocuk Gelinler”den sonra ikinci sosyal proje olan “Kadına Yönelik Şiddet”i de karikatür sanatı aracılığıyla ele aldıklarını ve son derece etkili ve vurucu karikatürler geldiğini söyledi. Kendisinin kısa konuşacağını, asıl konuşması gereken sergideki karikatürler olduğunu belirtti. Sadece bir ricası olduğunu, “Çocuk Gelinler”de olduğu gibi bu yarışmada da nedeni anlaşılamayan şekilde para ödüllerini veren sponsorların çekildiğini ve yine İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği ile Don Quichotte’un bu ödülleri karşılamak zorunda kaldıklarını, bu nedenle yarışmanın albümünü satın alarak katkıda bulunabileceklerini söyledi.

Sergide ödül alan ve sergilenmeye değer görülen karikatürlerden oluşan toplam 50 karikatür yer aldı. Ödül veren kurumlardan Integra Filder e.V. yetkilileri Mehmet ve Barbara Havlacı ile Renovierung 0711 yetkilisi Yüksel Erdoğan’ın da hazır bulunduğu sergi, daha ilk günden büyük ilgi gördü. Daimler Türk Treff kurucusu Nejdet Niflioğlu ve eşinin de yer aldığı konuklar bazı karikatürlerin önünde durarak hararetle tartıştılar. İzleyicilerle sohbet eden Karayel, her bir karikatürün bir kitap olduğunu, asla önünde birkaç saniye durup geçilecek bir sanat olmadığını vurguladı. Bazı karikatürlerin içindeki mesajların çok yönlü olabileceğini, hatta çizen sanatçının bile bunun farkında olmadığını da belirtti. Yazısız karikatürlerin özelliğinin “Ne anlıyorsan o!” türünden bir özellik taşıdığını ve karikatür okumanın da bir donanım ve birikim gerektirdiğini söyledi.

Tüm seçici kurul üyelerinin kadın çizerlerden oluştuğu yarışmaya 62 ülkeden, 394 karikatürist toplam 1040 eserle katıldı. Yarışmada birinciliği Perulu sanatçı Pepe Sanmartin kazandı. ikincilik ödülü İranlı sanatçı Mahmood Nazari ile İtalyan sanatçı Marco De Angelis arasında paylaştırıldı. Üçüncülük Ödülünü ise Çinli sanatçı Liu Qiang kazandı. Özel ödüllerin de verildiği yarışmanın ana teması “Güçlü Kadın” imajının vurgulanmasıydı. “Kadına Şiddet” konusunun genelde ezik, dayak yemiş kadınlarla figürize edilmesine son veren yarışma şartnamesinde özellikle hakkını arayan, güçlü kadın kurgusu önemle vurgulandı.

Yarışmanın ana partnerliğini ve İstanbul koordinasyonunu üstlenen İstanbul Düşünce ve Eğitim Derneği Başkanı Gaye Donay; sosyal medya koordinasyonunu ve uluslararası yazışmaları yürüten (aynı zamanda deneyimli bir reklamcı olan) Uluslararası İlişkiler Uzmanı Sedef Tenim; yarışmaya gelen tüm karikatürleri arşivleyen ve seçici kurullara yönlendiren Teknik Asistan Elif Özer, örnek bir ekip çalışması yaparak bu organizasyonu gerçekleştirdiler. Yarışmanın seçici kurulunu da kadın çizerler oluşturdu.

 27 Kasım 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek serginin adresi ise şöyle:  Volkshochschule Reutlingen GmbH (Foyer und 1. OG) Spendhausstraße 6,  D 72764 Reutlingen