Kibar Annenin ölümü üzdü

Kibar Gündoğan, 30 yıldır altı çocuğuna hem annelik hem babalık yapıyordu. Aynı zamanda, tüm devrimcilere de annelik yapmayı son nefesine kadar sürdürdü. -FOTO GALERİLİ-

Merhaba (Ulm)

Ulm ve geniş çevresinin, on yıllardır ilerici-demokrat aileleri arasında yer alan Dersim-Pülümürlü Gündoğan Ailesi, yakınları ve dostları Kibar Gündoğan’ın vefatıyla derin üzüntü yaşıyor. 30 yıl önce 16 Ağustos 1992’de, daha 48 yaşında hayatını kaybeden Hüseyin Gündoğan’ın hayat arkadaşı, sevgili eşi 15.11.1941 doğumlu Kibar Gündoğan da 80 yaşında, 19 Temmuz’da vefat etti. Kibar Gündoğan, 30 yıldır altı çocuğuna hem annelik hem babalık yapıyordu. Aynı zamanda, tüm devrimcilere de annelik yapmayı son nefesine kadar sürdürdü.

            Kaypakkaya geleneğinden olan devrimci-demokrat Hüseyin Gündoğan, ATİF bünyesinde faaliyet yürüten Ulm Tohum Kültür Merkezi’nin kurucularından ve yaşamını yitirdiği güne kadar aktif yöneticilerindendi.

            Kibar Gündoğan’ın çocukları, Medine, Hıdır, Haydar, İbrahim, Yaşar ve Hüseyin Gündoğan, taziyeleri Ulm Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (AKM) kabul etti. AKM’de cenaze törenine, havanın çok sıcak olmasına rağmen çok sayıda kişi katıldı.

            Törende yapılan konuşmalarda hüzünlü anlar yaşanırken, çok sayıda kişi gözyaşlarına hakim olamadı. Ailesi ve Tohum Kültür Merkezi adına yapılan konuşmalarda, Kibar ve Hüseyin Gündoğan’ın yaşamı anlatılırken devrimci yanları da öncelikle aktarıldı. Alevi dedesinin de hazır bulunduğu törende, AKM Ulm başkanı Kaan Yalçın da bir başsağlığı konuşması yaptı.

            Devrimci-demokrat ve yurtsever kurum temsilcilerinin de yer aldığı cenaze töreninden sonra, AKM’nin büyük salonunda lokmalar dağıtıldı. Kibar Gündoğan’ın naaşı defnedilmek üzere, Ulm’daki cenaze işlemleriyle de yakından ilgilenen AABF Alevi Cenaze Kolektifi e.V. tarafından Erzincan’ın Altınbaşak beldesinde götürüldü. Kalabalık kitlenin katıldığı Erzincan’daki cenaze töreniyle, Kibar Gündoğan toprağa verildi.