Köln Merkez Camisi’ne kundaklama girişimi

Almanya’nın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Merkezi bünyesindeki Köln Merkez Camisi’ne, kundaklama girişiminde bulunulduğu bildirildi.

Köln polisinden yapılan açıklamaya göre Ehrenfeld semtindeki camiye yönelik saldırıyla ilgili soruşturma başlatıldığı ve kimliği belirsiz bir bisikletlinin arandığı kaydedildi. Açıklamada sabaha karşı 04.00 sularında meydana gelen olayı fark eden özel güvenlik görevlilerinin şüpheliyle konuşmaya çalışırken adamın kaçtığı, arkasında yarım teneke yanıcı madde ve birkaç çakmak bıraktığı belirtildi.

Olayın arka planının henüz belirsiz olduğu belirtilen açıklamada polisin olay yerindeki delilleri incelediği, güvenlik kamerası görüntülerini değerlendirip tanıklardan bilgi aldığı ifade edildi.

“Polis birçok ilde cami ve cemevlerini arayarak uyarılarda bulunuyor.”

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen basın mensuplarına yaptığı açıklamada, kundaklama girişiminden dolayı çok üzgün olduklarını ifade etti. Failin, caminin arka tarafından bisikletiyle geçerken benzin dökerek kundaklama girişiminde bulunduğunu söyleyen Türkmen, olay sonrası polisin bilgilendirildiğini ve sonrasında ekiplerin olay yerine gelerek incelemelere başladığını ifade etti. Köln polisine özellikle teşekkür eden DİTİB Genel Başkanı Türkmen, failin bir an önce yakalanmasını arzu ettiğini söyledi. Türkmen; “Olayın önemini ve ciddiyetini şuradan daha iyi anlıyoruz. Şu anda sadece Köln’de değil, civar illerde de polisler, camileri ve hatta cemevlerini arayarak, böyle bir olayın gerçekleştiğini ve dikkatli olunması gerektiğini ifade ediyor.” dedi. Türkmen açıklamasında şunları söyledi: “Tabiki olayın şurası enteresan: Biz daha iki gün önce, Köln Belediyesi’ne Cuma günleri ezanın dışarıya okunabilmesi için müracaat etmiş ve bunu da Alman basınına gerek yazılı gerekse görsel olarak ifade etmiştik. Bu, Köln bölgesindeki yerel gazetelerde ve diğer ulusal gazetelerde de geniş bir yankı uyandırmıştı.” Türkmen, akıllara bu olayın buna bir tepki olup olmadığı ve belediyenin olası izninin engellenmek istenip istenmediği sorusunu getirdiğini söyledi. Türkmen, bu olayda, müslümanların kendilerini daha fazla Köln’lü ve daha fazla Almanya’lı hissedebileceği güzel bir gelişmeyi sabote etme amacının da bulunabileceğini sözlerine ekledi. (AA)