Köln’de polis şiddetine karşı eylem

Polis memurlarının şiddet uygulayarak bir kişinin ölümüne yol açtığı Köln Ehrenfeld polis karakolu önünde 300 kişi polis şiddetine karşı gösteri yaptı.

Protestonun nedeni, beş polis memuru hakkında döverek bir kişinin ölümüne yol açmakla ilgili yürütülen soruşturma.

Savcılık, 59 yaşındaki bir adamın ölümünden polis memurlarının sorumlu olup olmadığını araştırıyor. Adam, Nisan ayında Bickendorf bölgesinde bir polis operasyonu sırasında Ehrenfeld karakolu polisleri tarafından ciddi şekilde yaralanmış ve iki ay sonra kaldırıldığı hastanede kırıklara bağlı kan zehirlenmesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Operasyona katılan toplam beş polis memuru, bu hafta cep telefonu sohbetlerinde şiddeti yücelten ve birbirini teşvik eden mesaj alışverişinde bulundukları için geçici olarak görevden alındı.

Eylemde Ehrenfeld polis memurlarının, işkence yaptığı, insanları yaraladığı, ölümüne yol açtığı tüm operasyonların tam olarak aydınlatılması talep edildi. Yapılan konuşmalarda polis memurlarının geçmişte vatandaşlara sık sık aşırı şiddet uyguladığı söyleniyor. Şiddet görenlerin göç kökenli ailelerden gelmesi ırkçılık iddialarını doğruluyor.

Göstericiler, Kuzey Ren-Vestfalya İçişleri Bakanı Herbert Reul’un hem polisi kontrol altına alamadığı için hem de NRW’de gösteri hakkını büyük ölçüde kısıtlayan Polis Yasası nedeniyle istifasını talep ediyor.

Eylem sırasında yüzlerce polis karakolu koruması altına aldı, karakol çevresi bariyerlerle kapatıldı. (Yeni Hayat)

Foto: Claus Ludwig