LAKM’de kadın mücadelesi konuşuldu

Ludwigsburg AKM, Alevi “Kadın Mücadelesinin Dünü, Bugünü, Yarını Mücadelesindeki Yeri” mottosuyla düzenlenen panele ev sahipliği yaptı.

İsmail DOĞRUER (Ludwigsburg)

Ludwigsburg Alevi Derneği’nde HDP milletvekilleri kadın aktivist ve sanatçılardan oluşan bir bileşimle 8 Mart konulu panel gerçekleştirildi. LAKM Kadınlar kurulu Başkanı Elvan Sınırtaş’ın moderatörlüğünü yaptığı panele; HDP Diyarbakır (Amed) eski milletvekili Nursel Aydoğan, HDP İstanbul milletvekili Av. Züleyha Gülüm, Almanya’dan kadın aktivist Perihan Bacaru, Sanatçı Şirin Üstün, AAKB BW Bölge Başkanı Beyhan İpek panelist olarak katıldılar.

Panelin moderatörlüğünü yapan Elvan Sınırtaş, konukları panele katılan kitleye tanıttıktan sonra demokrasi mücadelesinde yaşamlarını kaybedenler anısına saygı herkesi saygı duruşuna davet etti. Saygı duruşundan sonra ilk sözü AABK BW Bölge Başkanı Beyhan İpek, Alevi kadınlarının mücadelesi üzerine genel bir değerlendirme yaptıktan sonra, Alevi hareketinin ve kurumlarının erkek egemen anlayışından tümüyle bir kopuş içinde olmadığını vurgularken; Alevi kadın kişiliğinin geliştirilmesi ve kadınların özgür eşit bir yaşam için daha fazla inisiyatif almaları gerektiğini dile getirdi.

Türkiyeli kadınların genel demokrasi mücadelesi ve kadının özgürleşmesi, eşit haklar için yürüttüğü mücadeleye dair oldukça çarpıcı örneklerle vurgu yapan HDP Amed eski milletvekili Nursel Aydoğan sürecin iktidarı ve Cumhurbaşkanlığı sistemi garabeti ile tek adam olarak herşeyin başında her türlü hukuksuzluğun ve diktatörlüğün en karakteristik biçimlerini ortaya çıkardığını, bu durumun rejimi tükenmeye götürdüğünü mevcut tabloda sürekli güç kaybına uğrayan,iktidarın akıbetini yeni baskı dalgalarında bulan Erdoğanın gitmesi için  daha fazla mücadeleye katılmak, kararlılık ve birliklerin yaratılmasına değindi. 3. Yol olarak da ifade edilen demokrasi cephesinin genişletilmesi ihtiyacına işaret etti.

HDP İstanbul milletvekili Züleyha Gülüm, kadın hareketinin faşizme karşı mücadeleye kendi renkleri ve durduğu yerden kadın perspektifi ile katıldığı 90’lardan günümüze ivme kazandırdığı, birleşme özveri ve yetenekleri ile diğer mücadele dinamiklerine örnek olduğu minvalinde panel kitlesini anlatımlarına odaklayan bir performans  ortaya koydu.

Sanatçı Şirin Üstün, siyasal mücadeleye katılımın yaşam alanı olan Avrupa yerelindeki önemine vurgularken, dayanışma ruhunu geliştirme çağrısı yaptı.

Kadın aktivisti Perihan Bacaru, bulunduğumuz yaşam alanlarında kadın farkındalığının geliştirilmesi bunun için her zeminde olanakları değerlendirerek kadınlar arasında dayanışma, birliği sağlama ve erkek egemen anlayışının ince biçimlerinin hüküm sürdüğü erkesel yapılar ve dogrudan erkek şiddetine karşı mücadele etmenin somut nedenlerine dair bir çok örneklendirmelerle atıfta bulundu.

Panel katılımcı kitlesinden kadınların ve erkeklerin soruları daha çok ülkede ağır baskı şartlarında yürütülen mücadelenin panelistler açısından etkileri daha çokta baskı koşullarının ağır psikolojisine yönelikti. Ancak panelistlerin yaşama dair umut ve kararlılık noktasında mücadele dinamikleri ve bunlar içinde kadın dinamiğinin  coşkusunu, bilinç ve Pratik duruşunun cesaret ve cüreti yükselttiği gerçeğine vurgu yaptılar.

Son derece dinamik ve şenlik havasında bir panelle panelistlerin ve panele katılan kitlenin oldukça iyi bir sinerji yakaladığını belirtmek gerekir. Bu panelin ve benzerlerinin tekrar etmesi dilekleri ile Ludwigsbur AKM yönetimine , katılım gösteren herkese teşekkür ederek moderasyon paneli sonuçlandırdı.