Luzern’de “Sınırlar yıkılsın herkes için özgürlük” eyleminde sembolik sınır yıkıldı

“Sınırlar yıkılsın herkes için özgür bir dünya” talebi ile İsviçre’nin Luzern Kantonunda inşa edilen temsili sınır yapılan eylemle yıkıldı.

Seebrücke Schweiz, Solinet Luzern ve Autonome Schule Luzern’in de bulunduğu kurumlar Luzern gölü kenarında bulunan Inseliquai bölgesinde 12 metrelik temsili bir sınır inşa ederek başta İsviçre Federal Hükümeti olmak üzere Avrupa Hükümetlerini sınır rejimlerindeki acımasızlıklarını protesto etti.

İnşa edilen temsili sınırda tel örgülerin üzerine yapıştırılan fotoğraflarla sınırlarda yaşanan insan hakları ihlalleri, fotoğraf sergisi ve yazılı açıklamalarla sergilendi.

Eylemde yapılan açıklamada, Akdeniz’de, Bosna’nın ormanlarında veya Midilli’deki Moria’da Avrupa’nın sınır rejimi yüzünden inanılmaz acıların yaşandığı belirtilerek, Avrupa’ya sığınmak isteyenlerin sınırda sığınmalarının engellenmesinin yanı sıra sınır koruma kurumu Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi Frontex’in de mültecilere yönelik şiddet politikaları eleştirildi.

YASADIŞI GERİ GÖNDERMELERE HAYIR!

Avrupa’nın dış sınırlarında ve kaçış yollarında çok sayıda yasadışı geri göndermelerin yaşandığı belirtilen açıklamada, sistematik olarak insan haklarının ihlal edildiği vurgulandı. Avrupa’nın sınır politikası sonucu mültecilerin Akdeniz’de boğulmasına izin verildiği belirtilen açıklamada, “Frontex’e ödenen yılda 61 milyon İsviçre frankı da sınır rejiminin istikrarını sağlamayı amaçlamaktadır” denildi.

TEMSİLİ SINIR ATEŞE VERİLDİ

Avrupa’nın izolasyon politikasına sembolik olarak karşı çıkmak için kurulan sınır, on dört günün sonunda yapılan bir eylemle yıkıldı. Önce temsili sınırı ateşle tutuşturan eylemciler daha sonra sınır çitlerini kesti. Burada yapılan açıklamada, Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Birimi Frontex’e karşı Göçmen Dayanışma Ağı çevresinde referandum başlatıldığı bilgisi verilirken İsviçre parlamentosunun daha önce Avrupa Sınır Koruma Ajansı’nı yılda 61 milyon CHF ile güçlendirmeye karar verdiği hatırlatıldı.

FRONTEX İÇİN PARA, AKDENİZ’DE DAHA FAZLA ÖLÜM DEMEKTİR

Bu parayla Frontex’in Avrupa’nın dış sınırlarını daha da fazla kapatmasının beklendiği belirtilerek “Frontex için para Akdeniz’de daha fazla ölüm, Libya’da daha fazla işkence, daha fazla yasadışı geri gönderme, Balkan rotasında veya Ege’de daha fazla sınır şiddeti ve acı anlamına gelmektedir” denildi.

Herkes için hareket özgürlüğüne ‘evet’ dediklerini belirten eylemciler, “Frontex için paraya HAYIR diyoruz” diyerek daha önce inşa ettikleri sınır tellerini yıktı.

(avegkon-com)