Mannheim’da şiddete, nefrete ve provokasyona karşı birlik!

Mannheim Marktplatz’da gerçekleşen bıçaklı saldırının ardından, ırkçı AfD’nin gençlik örgütü faşist “Junge Alternative”nin mitingine 150 kişi katılırken, bölgedeki siyasi partiler ve antifaşist gruplar ırkçılığa ve faşizme karşı insan zinciri oluşturdular.

Enver ENLİ (Mannheim)

Geçtiğimiz 31 Mayıs Cuma günü Mannheim’da 25 yaşındaki Afgan asıllı Sulaiman A., İslam eleştirmeni Michael Sturzenberger’e (59) bıçakla saldırarak polis memuru Rouven L.’yi (29) öldürürken 7 kişiyi de yaralamıştı.  Bu olay, göç, entegrasyon ve radikal İslam gibi konuları yeniden gündeme taşırken, ırkçı ve göçmen karşıtı sağ partilerin göçmen karşıtı söylemleri daha da sertleşti.Sağcı ve muhafazakar partiler, İslamcılara karşı devletin en sert şekilde müdahale etmesini talep ederken, CDU Genel Sekreteri Carsten Linnemann (46), “Almanya’nın da ciddi bir İslamcılık sorunu var,” dedi.

Yeşiller Partisi’nden Lamya Kaddor (46), önce saldırıyı eleştirdi ve ardından “Sturzenberger, İslam hakkında küçültücü ve nefret dolu sözler söyleyen tanınmış bir İslam eleştirmenidir” dedi. Ardından, şiddeti kınadı.

2 Haziran Pazar Günü Marktplatz Meydanı’na çadır ve standt kuran ırkçı AFD ve gençlik örgütü “Junge Alternatıve” alanda ırkçı konuşmalar ve pankart ve dövizleri ile dikkat çekti.

AFD’nin eylemine karşılık Mannheim ve çevresinde faaliyetlerini sürdüren siyasi parti ve demokratik kurum ve kuruluşların yanı sıra Antifaşist gençlik örgütleri de katılım sağladı, “Şiddete nefret ve kışkırtmalara karşı, birlikte insan zinciri oluşturuyoruz” çağrısıyla yapılan mitinge katılım kitleseldi.

Marktplatz Meydanı’nı insan zinciriyle kuşatan kitlesel eylem gergin geçti.

Günün ilk hareketliliği Kurpfalzkreisel yönünden pankart ve meşaleler taşıyan Antifa Grubu Marktplatz’a doğru koşturarak ilerlerken. Polis hızlıca o tarafa yönelerek gruba müdahale etti ve çembere aldı. Bir AfD’linin  Antifa’lara saldırarak hakaretler ve tehditler savurdu. Daha sonra gösterici hızla polis tarafından Marktplatz’daki AFD’lilerin bulunduğu alana çekildi.

” Junge Alternative” ve “AFD”li konuşmacılar, kitle  tarafından”Naziler dışarı!” ve “Bütün Mannheim AFD’den nefret ediyor” sloganlarıyla AFD’lilerin konuşmalarını bastırmaya çalıştı. Islıklar ve yuhalamalarla protesto edilen  AFD’nin Marktplatz’daki mitinginde, büyük pankartlarında “Geri Göç Bu Suçu Önlerdi” ve “Geri Göç – Teröre Geçit Yok” gibi sloganlar yer aldı.

Mannheim Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Thorsten Riehle (SPD) ve Yeşiller Mannheim adına Belediye Meclis Üyesi Gerhard Fontaigner’n yaptığı konuşmalarda, “şimdi insanların bir araya gelme zamanı olduğunu, bölünme zamanı olmadığını belirtirlerken, aynı zamanda öldürülen polis memuruna üzüldüklerini ve bu durumun kendilrini çok etkilediğini ifade ettiler. Aşırı sağcıların durumu istismar etmek istemesi, şehir toplumumuza aykırıdır,” diyerek konuştular

Oluşturulan insan zinciriyle Mannheim halkı şiddet, nefret ve tahrike karşı bir birlik mesajı vermek istedi. Nöbet, partiler üstü bir koalisyon tarafından organize edildi.