Mannheim’de polis şiddeti protesto edildi

Mannheim’da geçtiğimiz pazartesi (02.05.) günü polisin, kimlik kontrolü sırasında kimliğini göstermeyi reddettiği iddia edilen ve arbede yaşadığı, kovalayarak bir marketin önünde duvara sıkıştırıp darbettiği kişi yaşamını yitirdi. Tanıkların kaydettiği görüntüleri de yayımlanan olay ülkede büyük tepki yarattı.

HERKESİN GÖZÜ ÖNÜNDE DARP

Sosyal medyada yer alan görüntülere göre Markplatz Meydanı’nda iki polis, direnen 47 yaşındaki bir erkeği, onlarca kişinin gözü önünde yumrukluyor. Görgü tanıkları, polislerin sert müdahalesi sonucu fenalaşan adamın yaşamını yitirdiğini duyurdu. Türkiye kökenlilerin yoğun olarak yaşadığı bir bölgede gerçekleşen olayda yaşamını yitiren kişinin ise Türkiyeli olmadığı öğrenildi.

Polisten yapılan açıklamada ise 47 yaşındaki kişinin, gözaltına alınmaya çalışırken “bilinmeyen bir sebeple fenalaştığı” ve kaldırıldığı acil serviste kurtarılamadığı belirtildi. Olayla ilgili savcılık tarafından soruşturma başlatıldı.

POLİS ŞİDDETİ KARŞITI EYLEMLER

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Mannheim örgütü ve diğer dernekler kısa bir sürede çağrı yaparak “Polis şiddetine ve baskısına” karşı Marktplatz da protesto eylemi gerçekleştirdi.

Kitlesel katılımın olduğu alanda “Irkçı polis şiddetine karşı birleşelim”, “NSU, Wuppertal, Mannheim olayları münferit değildi” dövizleri taşındı. Yapılan konuşmalarda şiddet uygulayan polislerin derhal yargılaması, olayın tüm detayları ile birlikte açıklanması istendi. Adalet sağlanana kadar protesto gösterilerinin devam edileceği ilan edildi. (Yeni Hayat)